Alaskan Malamute – charakter, pielęgnacja, cena
Alaskan Malamute – charakter, pielęgnacja, cena
Silny, dostojny, przyjaźnie usposobiony – tak właśnie charakteryzowany jest Alaskan Malamute. To wyjątkowa rasa psów, które cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Poznaj jego charakter, wymogi związane z pielęgnacją – dzięki temu ocenisz, czy jest to odpowiedni psiak dla ciebie.
Alaskan Malamute to rasa psów zaprzęgowych, które często określa się mianem Lokomotyw Północy. Nie ma się czemu dziwić – są to zwierzęta bardzo silne i wytrzymałe. Chociaż pierwotnie były wykorzystywane do ciągnięcia sani, są wiernymi przyjaciółmi człowieka.
Alaskan Malamute – wygląd
Psy tej rasy mają bardzo charakterystyczny wygląd. Należą do grupy szpiców, przypominają sibierian husky. Dorosłe osobniki osiągają wagę 36-42 kg i wzrost w granicach 64-66 cm.
Jeśli chodzi o Alasakan Malamute, umaszczenie jest bardzo zróżnicowane. Bardzo często spotykany jest:
· malamut biały,
· malamut rudy,
· malamut czarny.
Wzorzec rasy dopuszcza również umaszczenie czarno-białe, a także czerwono-białe. Ponadto wszystkie odcienie mogą pojawiać się na ciele w różnych konfiguracjach.
Cechą charakterystyczną jest także ciemne zabarwienie oczu – właśnie nim odróżnia się malamut alaskański od siberian husky.
Alaskan Malamute – charakter
Jeśli chodzi o psa rasy malamut, charakter ma z reguły łagodny, ale zwierzę potrafi być zawzięte. Może zdarzyć się, że psiak będzie wykonywał polecenia właściciela, ale tylko te, które… będą mu odpowiadać. Zaś brak reakcji na daną komendę nie będzie wynikał z braku zrozumienia, ale chęci ignorancji – warto bowiem wiedzieć, że rasa ta jest niezwykle inteligentna.
Charakter zwierzęcia będzie odpowiedni w przypadku rodzin z dziećmi. Psy są niezwykle cierpliwe i ułożone, ale wymagają odpowiedniego traktowania.
W związku z tym, że rasa ta bywa dość charakterna, koniecznością jest wdrożenie szkolenia. Chodzi o to, aby szczeniak poznał konkretne zasady i trzymał się ich. Dzięki temu właścicielowi łatwiej będzie zapanować nad dominującym usposobieniem malamuta alaskańskiego.
Malamut – pielęgnacja
Pies malamut wymaga odpowiedniej pielęgnacji ze strony właściciela. Uwagi wymaga nie tylko sierść, ale również właściwe odżywianie.
· Pielęgnacja sierści
Sierść wymaga regularnego szczotkowania – szczególnie w okresie linienia. Samce zwykle gubią włosy latem, natomiast suczki linieją dwa razy w roku. Szczenięta tracą sierść pierwszy raz w okolicach ósmego miesiąca życia – zamieniają ją na sierść dorosłą.
Do pielęgnacji nie potrzeba wielu akcesoriów – wystarczy tylko metalowy grzebień z szerokim rozstawem zębów, szczotka pudlówka i szczotka do wyczesywania ogona.
· Kąpiele
Rasa Malamut wymaga regularnych kąpieli. Jeden „seans” oznacza dwukrotne kąpanie w letniej wodzie, z użyciem specjalnego szamponu. Potem koniecznością jest zastosowanie odpowiedniej odżywki zwiększającej objętość. Sierść należy tylko wytrzeć ręcznikiem i lekko podsuszyć.
· Ochrona przed insektami
Gęsta sierść bywa problematyczna – szczególnie w okresie zwiększonego narażenia na insekty. Dlatego bardzo ważne jest, aby psa odpowiednio zabezpieczyć przed kleszczami – będzie je trudno znaleźć w skórze.
· Dokładne suszenie
Chociaż po kąpieli wystarczy tylko lekko podsuszyć zwierzę, nieco inne postępowanie jest w przypadku przemoknięcia podczas spacerów. W takiej sytuacji zachodzi konieczność dokładnego wysuszenia – aby zapobiec tzw. hot spotowi, czyli dolegliwości skórnej objawiającej się sączącym zapaleniem wierzchniej warstwy skórnej, czemu towarzyszy infekcja bakteryjna.
Alaskan Malamute – cena
Interesuje cię rasa Alaskan Malamute? Cena szczeniaków waha się w granicach od 2500 do 4000 zł. Twój niepokój powinny wzbudzić podejrzanie niskie koszty. Dlatego zawsze warto sprawdzić legalność danej hodowli, dzięki czemu pomożesz zapobiec rozprzestrzenianiu się pseudohodowli, a jednocześnie zakupisz zwierzę zdrowe – bez wad genetycznych.
Należy także wiedzieć, że średnie miesięczne utrzymanie dorosłego psa wynosi 200-300 zł. Pozwoli to odpowiednio przygotować domowy budżet do powiększenia rodziny o psa.