Alergia u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Pies ciągle się drapie? Niewykluczone, że cierpi z powodu alergii pokarmowej. Pomóc mu może zmiana diety, której celem jest wyeliminowanie alergenu i hipoalergiczna karma weterynaryjna. Nie zawiera ona składników uważanych za najczęstsze przyczyny uczulenia oraz substancji chemicznych.
Alergia coraz częściej uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Dotyka ona jednak nie tylko ludzi, ale także psy. Czworonogi nie kaszlą ani nie kichają, odczuwają jednak równie duży dyskomfort, jak borykający się z uczuleniem człowiek. Istnieją cztery rodzaje psich alergii:
- Alergia wziewna – najczęściej powodowana przez alergeny środowiskowe takie jak kurz, pyłki i pleśń.
- Alergia kontaktowa – powstająca najczęściej w wyniku kontaktu skóry z detergentami lub środkami do pielęgnacji (np. szamponami). Reakcję alergiczną może też wywołać obroża przeciwpchelna.
- Alergia pokarmowa – wywołana kontaktem z alergenem występującym w żywności (najczęściej białkiem). Bywa mylona z nietolerancją pokarmową.
- Alergiczne pchle zapalenie skóry – spowodowane kontaktem ze śliną pcheł. Wywołuje świąd i wysypkę, zwłaszcza u nasady ogona.
Zlekceważona alergia prowadzi do pogłębiającego się dyskomfortu psa i ogranicza jego aktywność. Alergie skórne mogą ponadto przyczyniać się do infekcji – liżąc i drapiąc podrażnioną przez alergen skórę, zwierzę naraża się na atak bakterii i grzybów (np. drożdżaków).
Objawy uczulenia u psa
Alergia u czworonogów objawia się podobnie jak u człowieka, choć poszczególne symptomy mogą się różnić w zależności od przyczyny uczulenia. Wśród objawów alergii wymienia się przede wszystkim:
- swędzenie – pies ciągle się drapie,
- pokrzywkę,
- obrzęk pyska, uszu i powiek,
- przewlekłe biegunki,[AD1]
- wymioty,
- kichanie,
- łzawienie oczu,
- przewlekłe infekcje ucha,
- zaczerwienioną skórę,
- ciągłe lizanie skóry.
Skrajną reakcją na alergen może być, choć zdarza się to relatywnie rzadko, wstrząs anafilaktyczny, niekiedy prowadzący nawet do śmierci zwierzęcia. Objaw ten może wystąpić np. na skutek użądlenia przez pszczołę lub jako odpowiedź organizmu na podanie szczepionki.
Uczulenie u psa – diagnostyka
Co zrobić, gdy podejrzewamy, że nasz pupil ma alergię? Niektórzy opiekunowie przeprowadzają dietę eliminacyjną – to dobre rozwiązanie, lepiej jednak wprowadzać je pod kontrolą lekarza niż samodzielnie. Weterynarz może też zlecić testy alergiczne dla psa. Możliwości jest kilka: od badań polegających na podaniu wyciągu z alergenu pod skórę, przez testy serologiczne, po te wymagające pobrania zeskrobiny ze skóry.
Alergia u psa – jak postępować
Podobnie jak w przypadku człowieka, najlepszym sposobem zwalczania alergii jest, w miarę możliwości, unikanie alergenu. Alergia pokarmowa u psa powinna być leczona poprzez zmianę diety, w przypadku uczulenia na pchły należy stosować specjalne zabezpieczenia, np. obroże lub aplikowane na skórę preparaty przeciwpchelne. Podobnie powinno się postąpić, gdy pies ma alergię kontaktową, choć ustalenie, co konkretnie uczula pupila, może nastręczyć nieco trudności.
U psów można też zastosować odczulanie drogą immunologii, stosować leki łagodzące przebieg alergii oraz sterydy w ramach leczenia objawowego. Warto też pamiętać o pielęgnacji skóry i sierści podrażnionej zarówno alergenem, jak i uporczywym drapaniem i gryzieniem.
Karmy weterynaryjne dla psów alergików
Jeśli pupil ma skłonności do alergii, należy przede wszystkim zmienić sposób jego żywienia – karma hypoalergiczna dla psa powinna zastąpić karmę tradycyjną. Nie zawiera ona najbardziej rozpowszechnionych alergenów (przede wszystkim glutenu, nabiału oraz soi) oraz substancji chemicznych (np. wzmacniaczy smaku lub sztucznych barwników) – w jej składzie znajdują się wyłącznie składniki biologicznie czyste, które nie powodują uczulenia. Karmy weterynaryjne zawierają wyłącznie jedno źródło białka, np. w postaci mięsa łososia, królika, dziczyzny bądź jagnięciny – nie zawierają natomiast silnie alergizującego kurczaka. Białko jest często hydrolizowane, czyli wstępnie trawione za pomocą enzymów.
Karma dla psa alergika, podobnie jak tradycyjna, występuje w postaci suchej i mokrej. Najważniejszy jest skład, warto jednak rozważyć podawanie psu karmy mokrej, która oprócz składników odżywczych dostarcza organizmowi także cennej wody. Należy też pamiętać, by wprowadzenie takiego rodzaju żywienia oraz późniejsze jego modyfikacje zawsze konsultować z weterynarzem.
Bibliografia:
- https://www.akc.org/expert-advice/health/dog-allergies-symptoms-treatment/
- Trojakowska A., Piecuch A., „Immunoterapia alergenowa u psów”, Życie Weterynaryjne, 2020, 25(10).
- https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-10-2020-05.pdf
- Kungl K., Kurosad A., Nicpoń J., Monkiewicz J., „Niepożądane reakcje alergiczne na niektóre składniki pokarmowe, występujące w pożywieniu psów i kotów”, Medycyna weterynaryjna, 2007, 63(1).
- http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/pdf2007/012007/200701s00370040.pdf
- Szczepanik M., „Alergia pokarmowa u psów i kotów”, Weterynaria w praktyce, 2020, tom 17, nr 9.
[AD1]Do podlinkowania tekst „przewlekłe biegunki u psa – przyczyny i leczenie”