Buldog francuski – usposobienie, pielęgnacja, choroby
Buldog francuski – usposobienie, pielęgnacja, choroby
Buldog francuski to ostatnimi czasy dość popularna rasa psa. Właściciele tych psiaków cenią ich niewątpliwie uroczą aparycję oraz łagodne usposobienie. Buldożek francuski może być świetnym towarzyszem rodziny i dobrze się czuje nawet w niezbyt dużym mieszkaniu. Dowiedz się więcej o tej rasie, jej pielęgnacji oraz trudnościach, jakie mogą się wiązać z opieką nad należącym do niej psiakiem.
Buldog francuski – usposobienie
Buldogi francuskie są dość masywne jak na małe psy – ich waga może osiągnąć nawet ok. 13 kg. Z pewnością nie należą jednak do groźnych ras. Zazwyczaj są to pieski łagodne, towarzyskie i skore do zabawy. Wykazują się sporą cierpliwością i lubią dzieci, dlatego mogą być wspaniałym dopełnieniem rodziny. Wykazują się też czujnością, silnym charakterem i odwagą, dlatego potrafią obronić człowieka. Z tego powodu mogą jednak potrzebować nieco wysiłku przy socjalizacji z innymi psami.
Psy tej rasy bardzo przywiązują się do domowników i niezbyt dobrze znoszą samotność. Potrzebują sporo uwagi. Bywają nieufne wobec obcych, jednak dość szybko się oswajają. Wychowanie buldoga francuskiego nie powinno więc sprawiać szczególnych kłopotów.
Pielęgnacja buldoga francuskiego
W zakresie pielęgnacji buldożki francuskie nie wymagają szczególnie skomplikowanych zabiegów, jednak jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać – jak zresztą u każdego psa.
Należy regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) wyczesywać wypadającą sierść. Zabieg pomaga jednocześnie dbać o skórę i pozbyć się części zanieczyszczeń, dzięki czemu pies lepiej pachnie i jest zdrowszy.
Zaleca się stosowanie suplementów poprawiających stan okrywy włosowej zawierających np. biotynę, beta-karoten lub kwasy omega 3 i 6. Psy tej rasy mają skłonności do alergii.
Nie należy zbyt często kąpać buldoga francuskiego – maksymalnie 4 razy w roku, o ile nie nastąpi wyjątkowa sytuacja. Zalecane jest stosowanie szamponu przeznaczonego dla tej rasy lub szarego mydła o neutralnym pH.
Należy raz w tygodniu przecierać środkiem do pielęgnacji oczu fałdy skóry przy oczach i nosie, ponieważ w tym miejscu mogą się pojawiać odparzenia.
Uszy i zęby należy czyścić regularnie – mniej więcej raz w miesiącu.
Trzeba pamiętać, że u buldogów francuskich wiosną występuje okres wzmożonego linienia – wówczas należy czesać psy codziennie. Sierść jest krótka i szorstka, dlatego trudno usunąć ją z dywanów czy tapicerek.
Buldożek francuski – choroby i zagrożenia
Długość życia buldoga francuskiego to 13-16 lat, choć niektóre dożywają nawet „osiemnastki”. Niestety jest to rasa predysponowana do wielu chorób – szczególnie związanych z układem oddechowym. Z ryzykiem jakich chorób trzeba się liczyć, zajmując się buldogiem francuskim?
Buldożki mają skróconą trzewioczaszkę, przez co ich drogi oddechowe są mniej drożne. Występują u nich wady krtani i tchawicy, wady nozdrzy oraz wady podniebienia. Przednie nozdrza są zwężone. Wszystko to powoduje problemy z dotlenieniem, często pojawiają się duszności, objawy bezdechu i chrapanie. W efekcie piesek może cierpieć na przerost mięśnia sercowego, problemy gastryczne spowodowane łykaniem powietrza podczas utrudnionego oddychania oraz wtórne zakażenia dróg oddechowych.
Problemem jest też dwurzędowość rzęs (buldożki francuskie mają dwa rzędy rzęs), która powoduje otarcia rogówki i spojówki, doprowadzając do infekcji. Niekiedy może się pojawić również wrzód rogówki.
Pieskom niekiedy wypada również trzecia powieka (różowa, owalna tkanka w kąciku oka), co naraża oko na podrażnienia.
U niektórych szczeniąt występuje rozszczep podniebienia. To wada genetyczna – pies ma wówczas szczelinę w podniebieniu, co powoduje problem z przyjmowaniem pokarmu. Wówczas mleko dostaje się do jamy nosowej, co grozi zachłyśnięciem się mlekiem i rozwinięciem zachłystowego zapalenia płuc.
Inne osobniki zmagają się z deformacją kręgosłupa (tzw. krąg motyli), która prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy, co w konsekwencji może spowodować nawet paraliż tylnych kończyn.
Ponadto u buldogów francuskich często występują alergie pokarmowe i środowiskowe, dające szereg różnych objawów.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub przygarnięciem buldoga francuskiego, koniecznie weź pod uwagę trudności, z jakimi często muszą się zmagać opiekunowie psów tej rasy. Te sympatyczne pieski często wymagają bowiem szczególnej opieki, szczególnie zdrowotnej.