PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Cukrzyca u kota – objawy, leczenie, rokowania

2020-12-10

Cukrzyca u kota – objawy, leczenie, rokowania

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która – chociaż kojarzona głównie z ludźmi – dotyka również zwierzęta. Przykładem może być cukrzyca u kota dająca wiele uciążliwych objawów i wymagająca szczególnej troski ze strony właściciela pupila. Mimo że choroba jest uleczalna, niekiedy leczenie bywa problematyczne. Dowiedz się więcej – poznaj objawy, postępowanie, rokowania i sposoby zapobiegania schorzeniu.

Cukrzyca jest chorobą związaną z niedoborem insuliny, co przekłada się na niekontrolowany wzrost poziomu glukozy we krwi. Przyczyn schorzenia może być wiele. Cukrzyca u kota bywa skutkiem m.in.:

·         problemów z trzustką (stany zapalne, nowotwór),

·         niewłaściwego sposobu odżywiania,

·         czynników genetycznych,

·         długotrwałym podawaniem leków hamujących ruję,

·         długotrwałym przyjmowaniem preparatów sterydowych.

W jakim wieku najczęściej choruje kot? Cukrzyca zwykle pojawia się u zwierząt starszych – powyżej 9 lat, jednak zdarzają się przypadki zachorowań w każdym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie badać poziom cukru u kota. Normy pozwalają na określenie ryzyka wystąpienia tej choroby.

Cukrzyca u kota – objawy

Cukrzyca u kotów daje wiele charakterystycznych symptomów – można je z łatwością zaobserwować bez konieczności wykonywania jakichkolwiek badań. Do typowych objawów zalicza się m.in.:

·         zwiększoną potrzebę oddawania moczu – oddawanie jednorazowo większych ilości, znacznie częstsze posikiwanie,

·         obecność cukru w moczu – chociaż najłatwiej ocenić to poprzez odpowiednie badania, w niektórych przypadkach mocz nabiera lepkiej konsystencji,

·         nadmierne pragnienie – zwiększona potrzeba wypijania wody powinna wzbudzić czujność,

·         zaparcia – masy kałowe stają się twardsze, w efekcie czego trudniej ulegają przesunięciom w jelicie,

·         utratę masy ciała – wynika to z niewykorzystywania glukozy jako źródła energii, w efekcie czego organizm czerpie energię z białka i tłuszczów,

·         brak apetytu – wynika z nudności, które są efektem powstawania dużych ilości ciał ketonowych.

Warto podkreślić, że nie wszystkie objawy mogą występować jednocześnie lub w jednakowym stopniu. Należy zatem dokładnie obserwować zwierzę i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się np. z weterynarzem.

Kot z cukrzycą? Ważna diagnostyka

Twoje zwierzę wykazuje kilka z powyższych symptomów, ale nie wiesz, czy to faktycznie cukrzyca u kota? Objawy może potwierdzić odpowiednia diagnostyka.

·         Badanie krwi

W pierwszej kolejności warto zbadać poziomu cukru u kota. Norma to wynik mniejszy niż 16 mmol/l. Wartości powyżej mogą wskazywać na przewlekłą hiperglikemię lub cukrzycę.

Jeżeli wynik badania sugeruje przewlekłą hiperglikemię, warto wykonać także oznaczenie fruktozaminy. Wyższy poziom tego parametru zwykle wskazuje na cukrzycę – szczególnie jeśli zwierzęciu towarzyszą charakterystyczne objawy.

·         Badanie moczu

Badanie moczu jest ważne, ponieważ pozwala na wykrycie obecności glukozy, tzw. glukozurii.

Cukrzyca u kota – leczenie

Badania i objawy wskazują na cukrzycę u kotów? Leczenie ma charakter złożony, który wiąże się nie tylko z podawaniem insuliny. Jak zatem wygląda dalsze postępowanie?

·         Stabilizacja hormonów

Zachodzi konieczność stabilizacji hormonów, które mogą oddziaływać na wydzielanie insuliny.

·         Odpowiednia dieta

Jeśli została potwierdzona cukrzyca u kota, dieta także jest koniecznością. Należy zmodyfikować jadłospis tak, aby zwierzę otrzymywało specjalne karmy przeznaczone dla kotów – cukrzyków. W przypadku otyłych pupili, obowiązkiem jest ich odchudzenie.

·         Podawanie insuliny

Insulinę podaje się wyłącznie na zlecenie weterynarza – w zależności od stanu kota. Koniecznością jest przy tym stałe monitorowanie poziomu cukru we krwi – po to, aby zweryfikować skuteczność danego preparatu.

Cukrzyca u kota – rokowania

Zastanawiasz się, ile czasu trwa leczenie i jak długo żyje kot z cukrzycą? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby i współpracy zwierzęcia.

Warto jednak pamiętać, że nieleczona cukrzyca zwykle prowadzi do poważnego zatrucia organizmukwasicy ketonowej, uszkodzenia wątroby czy nerek. Wszystkie te stany zagrażają życiu i mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest, aby właściciel podjął natychmiastowe działanie i rozpoczął leczenie schorzenia.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-17
Bezproblemowo i szybko. Tak w skrócie, bardzo pozytywnie można oceniać współpracę ze sklepem. Polecam.
2023-05-16
Obsługa sprawna, zamówiony towar dotarł szybciej niż się spodziewałam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel