PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Czym i jak karmić psa seniora?

2020-11-05

Czym i jak karmić psa seniora?

Żywienie psów powinno być dostosowane nie tylko do potrzeb związanych z rasą, ale również wieku zwierzęcia. Szczególnie wielu problemów może nastręczać odżywianie pupila w wieku senioralnym. Co mu podawać, aby go wzmocnić i zapewnić zdrowie, a czego unikać? Dowiedz się, jak karmić starego psa.

Podobnie jak w przypadku ludzi, również zwierzęta wkraczają w wiek senioralny. Wiąże się to nie tylko z widocznymi oznakami postępującego starzenia, ale też ze zmianą dotychczasowych potrzeb żywieniowych. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak i czym karmić starego psa, aby zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie.

Sprawdź, czy pies wkroczył w wiek senioralny

O tym, czy pies stał się seniorem świadczy nie tylko wiek. Znaczenie mają również inne objawy, które wskazują na postępujące starzenie się zwierzęcego organizmu. Zalicza się do nich między innymi:

·         nadwaga lub niedowaga,

·         problemy z poruszaniem się po schodach,

·         zmniejszona aktywność ruchowa,

·         pogorszenie słuchu, węchu, wzroku,

·         mniejsza ilość wydzielanego ciepła,

·         mniejsza elastyczność skóry.

Powyższe objawy powinny skłonić do wizyty u weterynarza, a także do wprowadzenia nowych zasad związanych z żywieniem starego psa.

Żywienie starego psa – najważniejsze zasady

Zastanawiasz się, jak karmić starego psa? Nie wiesz, czy i jaka karma będzie odpowiednia? Czy zachodzi konieczność zwiększania/zmniejszania kaloryczności posiłków? Chociaż w twojej głowie może rodzić się mnóstwo pytań, łatwo rozwiejesz wszelkie wątpliwości. Wystarczy poznać kilka istotnych zasad, dzięki którym żywienie starego psa będzie dużo łatwiejsze.

·         Karma dla psa seniora czy domowe jedzenie?

Chcesz wiedzieć, czym karmić starego psa: specjalistyczną karmą czy domowym jedzeniem? Wiele zależy od tego, jak do tej pory żywiłeś swojego pupila. Jeżeli cały czas otrzymywał posiłki przygotowywane w domu i nie miał żadnych problemów zdrowotnych, nie musisz z nich rezygnować. Nie da się jednak ukryć, że gotowa karma dla starego psa jest znacznie wygodniejszą opcją – nie musisz zastanawiać się nad tym, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane i dostarczały wystarczającą ilość składników odżywczych.

·         Odpowiednia częstotliwość posiłków

W żywieniu starego psa znaczenie ma nie tylko jakość, ale i liczba oraz częstotliwość posiłków. Porcje należy dostosować do potrzeb zwierzęcia – nieco inaczej będą one wyglądały w przypadku pupila z nadwagą, a inaczej w przypadku psiaka z tendencją do ubytku masy ciała.

Jeżeli zwierzę ma tendencję do szybkiego przybierana na wadze, w zupełności wystarczą 2-3 posiłki dziennie. W tworzeniu dań o odpowiedniej wartości energetycznej należy uwzględnić wszelkie przekąski – po to, aby nie przekroczyć kaloryczności.

Jeśli pies senior zbyt szybko chudnie, częstotliwość posiłków należy zwiększyć do 3-5 dziennie. Porcje powinny być mniejsze (ale zgodne z zapotrzebowaniem energetycznym), ponieważ sprzyja to wchłanianiu składników odżywczych.

·         Potrzebna suplementacja

Żywienie starego psa uwzględnia podawanie suplementów – po to, aby wesprzeć codzienną dietę i pomóc uzupełnić ją w niezbędne składniki. Dotyczy to jednak głównie zwierząt karmionych domowym jedzeniem.

Wybór suplementów należy pozostawić weterynarzowi – to on powinien zasugerować podawanie preparatów z odpowiednim składem uzależnionym od potrzeb konkretnego zwierzęcia.

Jaka karma dla psa seniora?

Zastanawiasz się, jaka karma dla starego psa będzie najlepsza? Postawić na suchą mieszankę czy wybrać pożywienie o mokrej konsystencji? Wiele zależy od upodobań zwierzęcia, ale również od stanu zdrowia pupila.

Mokra karma dla psa seniora będzie lepszym rozwiązaniem, gdy zwierzę:

·         nie ma apetytu lub jest on bardzo zmienny – charakteryzuje się dużą aromatycznością,

·         ma niepełne uzębienie – łatwiej ją rozdrabniać,

·         jest narażone na odwodnienie lub ma nadwagę – w takich karmach woda może stanowić nawet 60-80%,

·         odmawia przyjmowania leków – możliwość „przemycenia” tabletek ułatwia leczenie chorób.

Sucha karma dla starego psa polecana jest zwierzakom, które:

·         mają problem z dużą ilością kamienia nazębnego – rozgryzane granulki pomagają w mechanicznym oczyszczaniu zębów,

·         mają pełne i mocne uzębienie.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz zgłosić się do weterynarza. Specjalista podpowie, czym karmić starego psa, aby utrzymać go w dobrej kondycji jeszcze przez wiele lat.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Obsługa jak zawsze fachowa, bardzo szybka dostawa
2023-05-15
Wszystko w porządku.Polecam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel