Dysplazja stawów u psa – objawy, diagnostyka i rokowania
Dysplazja stawów u psa to problem ortopedyczny obejmujący głównie stawy biodrowy i łokciowy. Najczęściej schorzenie występuje u psów dużych i olbrzymich ras, ale nie oznacza to, że opiekun małego psa może zaniedbać badania i profilaktykę, w tym odpowiednie suplementy na stawy dla psa.
Dysplazja stawów u psów to poważne schorzenie prowadzące do chronicznego bólu oraz zwyrodnienia stawów u psów. Nie wolno zaniedbać zarówno wstępnej diagnostyki u szczeniąt, jak i późniejszych badań oraz profilaktyki. W przypadku zdiagnozowania choroby musisz natomiast wiedzieć, jak wygląda leczenie.
Dysplazja – co to jest?
Dysplazją stawów nazywamy schorzenie polegające na niedopasowaniu czy rozluźnieniu struktur stawowych. W przypadku dysplazji stawu biodrowego obserwuje się najczęściej spłycenie panewki stawowej, które nie pokrywa całkowicie głowy kości udowej. Dochodzi do nieprawidłowej stabilizacji tkanek miękkich otaczających strukturę. Nieprawidłowo funkcjonujący staw prowadzi do ciągłego tarcia pomiędzy kośćmi. Dochodzi do zapalenia stawów u psa, a następnie do rozwoju zwyrodnienia stawów u psa[1].
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych dotyczy najczęściej psów ras dużych i olbrzymich, ale predyspozycje do wystąpienia tego schorzenia mają także niektóre psy małych ras. Choroba ta jest wywoływana przez wiele czynników. Skłonność do dysplazji ma przede wszystkim podłoże genetyczne (dlatego zawsze warto prześledzić drzewo genealogiczne szczenięcia przed jego zakupem). Nie zawsze jednak zdrowi rodzice oznaczają zdrowe szczenię – mogą być oni po prostu nosicielami genu odpowiedzialnego za to schorzenie.
Na dysplazję narażone są zwłaszcza takie rasy jak:
- owczarek niemiecki,
- retrievery (labradory i goldeny),
- molosy (dog niemiecki, nowofundland, rottweiler, buldog angielski, bernardyn i in.),
- owczarek kaukaski,
- sznaucer olbrzym[2].
Chore stawy u psa – objawy
Pierwsze objawy dysplazji mogą łatwo ujść uwadze opiekuna. Należą do nich obniżenie aktywności fizycznej i mniejsza ochota na spacery, stopniowe zmniejszanie się zakresu ruchów (pies np. unika wchodzenia po schodach). Z czasem da się zauważyć również takie symptomy jak:
- powolne, ostrożne wstawanie i siadanie,
- „króliczy” chód,
- sztywność kończyn,
- kulawizna,
- stopniowy zanik mięśni w kończynach dotkniętych schorzeniem,
- w wyniku coraz mniejszej aktywności fizycznej pies może mieć problemy z nadwagą.
Diagnostyka dysplazji obejmuje badanie wstępne przez lekarza, który ocenia postawę psa, swobodę poruszania kończynami, chód, kształt miednicy, reakcję na bodźce. Następnie należy przeprowadzić dokładniejsze badania ortopedyczne, w tym RTG oraz inne, specjalistyczne badania, które pomogą określić stopień zaawansowania choroby. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję o sposobie leczenia.
Czy dysplazja u psa jest uleczalna?
Dysplazja stawów może być leczona zachowawczo lub operacyjnie. Leczenie zachowawcze może być skuteczne w początkowym stadium dysplazji. Lekarz przepisze środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także suplementy na stawy dla psa, zawierające składniki będące budulcami chrząstki stawowej.
Dodatkowo konieczne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała psa (aby nie obciążać stawów) i zapewnienie mu właściwej dawki ruchu. Warto dowiedzieć się u specjalisty, jaki trening pomoże w odbudowaniu masy mięśniowej zwierzęcia. Unikaj nagłych ruchów, zrywów, wskakiwania i zeskakiwania, ćwiczeń na śliskiej powierzchni. Zadbaj o długie, ale spokojne, jednostajne spacery. Dodatkowo warto dopytać zoofizjoterapeuty o ćwiczenia, które wspomogą proces powrotu psa do zdrowia.