Fretka – co musisz wiedzieć przed zakupem?
Fretki domowe stały się jednymi z popularniejszych zwierząt domowych. Są towarzyskie, ciekawskie i wprowadzają w życie właścicieli mnóstwo radości. Trzeba jednak poznać ich wymagania, by przekonać się, czy aby na pewno jest to zwierzę dla Ciebie.
Kilka podstawowych informacji
Fretki to drapieżniki z rodziny łasicowatych. Osiągają dorosłość w ciągu pierwszego roku życia. Samiczki osiągają wagę ok. 1 kg, samce do 2,7 kg. Różnią się też maksymalną długością ciała – odpowiednio ok. 35 i ok. 40 cm. Na rynku znajdziemy zwierzątka o różnym umaszczeniu i różnej długości sierści, co wpływa oczywiście na ich potrzeby pielęgnacyjne. Warto pamiętać, że fretki domowe żyją nawet 15 lat. Są to zwierzęta towarzyskie, które lubią kontakt z człowiekiem i można nauczyć je wykonywania wielu komend. Zdecydowana większość jest w stanie przyzwyczaić się do korzystania z kuwety, co z pewnością ułatwi życie domowników. Zwykle nie reagują na swoje imię, ale ich uwagę przyciąga ton naszego głosu.
Jak przygotować mieszkanie?
Zakup fretki wymaga wcześniejszego dostosowania naszego mieszkania i przygotowania dla niej właściwego miejsca. Podstawą jest zapewnienie odpowiednio dużej klatki. Powinna mieć ona przynajmniej 50 cm wysokości, a jej najmniejsze dno – 80 x 45 cm. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto postawić na jeszcze większy model. Fretki to zwierzęta ruchliwe, dlatego warto zmieścić w klatce dodatkowe akcesoria, zabawki czy kuwetę.
Wielu właścicieli zaleca trzymanie przynajmniej 2 fretek, które dobrze czują się w swoim towarzystwie, wtedy można obserwować wiele ciekawych zachowań. Część dnia te urocze zwierzęta będą spędzać poza klatką, ale warto pamiętać o tym, by wcześniej zadbać o ich bezpieczeństwo w mieszkaniu. Zagrożeniem mogą być choćby trujące rośliny, proszek do prania, pinezki, leki – ciekawość fretki może sprawić, że zwierzątko pogryzie lub połknie coś, co może zagrażać jego zdrowiu i życiu. Jeśli wypuszczasz fretkę z klatki, zawsze miej ją na oku. Pamiętaj, że fretki mają tendencję do kopania w ziemi i nie sposób ich tego oduczyć. Jeśli lubisz kwiaty, trzymaj je w osobnym pomieszczeniu.
Pielęgnacja
Dieta fretek składa się głównie z mięsa, ponieważ są drapieżnikami. Warto poszukać w sklepach zoologicznych karm przygotowanych z myślą o ich potrzebach. Opcjonalnie powinny zadowolić się jakościową karmą dla kotów. Oczywiście podstawą jest też świeża woda oraz… warzywa (np. papryka czy ogórek). Do obowiązków właściciela należy też czyszczenie kuwety czy czesanie zwierzątka.
Warto mieć świadomość, że fretki wydzielają specyficzny zapach. Można je kąpać, choć nie należy robić tego zbyt często. Właściciele zachęcają, by robić to tylko wtedy, kiedy wymaga tego stan higieny (zabrudzenie ziemią czy odchodami). Można stosować przy tym specjalne szampony, które wpłyną na poprawę kondycję skóry zwierzątka. Znajdziesz je np. na stronie https://primavera.pl/. Trzeba jednak mieć świadomość, że charakterystyczny zapach nie zniknie – wynika po prostu z anatomii zwierzęcia.