Ile wody powinien pić kot i jak sprawdzić, czy kot jest odwodniony?
Ile wody powinien pić kot i jak sprawdzić, czy kot jest odwodniony?
To nie mleko, a woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Niestety większość domowych pupili spożywa jej zdecydowanie za mało, czego konsekwencje stają się bardzo szybko widoczne. Dowiedz się, ile powinien pić kot i jak sprawdzić stopień jego odwodnienia.
Podobnie jak ciało człowieka, również organizm kota składa się w dużej mierze z wody. To oznacza, że jest ona potrzebna do niezachwianego funkcjonowania oraz pozostawania w dobrej kondycji zdrowotnej.
Dlaczego nie wszystkie koty lubią pić wodę?
Zastanawiasz się, dlaczego kot mało pije? Po części wynika to z pustynnego pochodzenia tych zwierząt – przodkowie pobierali wodę głównie z pokarmem (wilgotność ich ofiar dochodziła średnio do 70-75%). To także kwestia mniejszego odczuwania pragnienia – gdy kotu chce się pić, jest wówczas mocno odwodniony, dlatego nie można dopuszczać do takich sytuacji.
Warto przy tym mieć świadomość, że fakt, iż kot przestał pić wodę może wskazywać na podłoże chorobowe pupila. Nie można też oczekiwać, że zwierzę chętnie sięgnie po płyny, gdy… ich nie otrzyma od właściciela. Dlatego trzeba dbać o to, by zapewnić kotu stały dostęp do wody.
Ile wody powinien pić kot?
Zastanawiasz się, ile powinien pić kot, aby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależne jest to głównie od masy ciała.
Bezwzględne zapotrzebowanie na wodę można oszacować na podstawie wagi – zakłada się, że przeciętnie zwierzak potrzebuje 30-50 ml wody na każdy kilogram masy ciała.
Przykład. Załóżmy, że pupil waży ok. 4 kg (taka jest średnia waga kotów). W takim przypadku jego zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 120-200 ml wody, czyli mniej więcej ½-1 szklanka.
Należy jednak wziąć pod uwagę również to, że zapotrzebowanie na wodę wynika z rodzaju przyjmowanych pokarmów. Dieta bogata w białko i węglowodany sprzyja wytworzeniu dodatkowej ilości wody. Natomiast posiłki bogate w tłuszcze mogą zwiększać zapotrzebowanie na wodę.
Odwodnienie u kota – objawy
Jeśli chodzi o odwodnienie u kota, objawy są bardzo podobne do symptomów wysyłanych przez organizm człowieka.
Jeśli kot przestał pić wodę i doszło do niedoboru płynów, będzie to objawiać się m.in.:
· lepką śliną,
· suchością śluzówki w jamie ustnej,
· pogorszonym stanem skóry i sierści,
· zapadniętymi powiekami,
· pogorszonym samopoczuciem,
· zmniejszeniem elastyczności skóry.
Zastanawiasz się, jak sprawdzić czy kot jest odwodniony? Można przeprowadzić prosty test – wystarczy załapać za fałd skórny na grzbiecie. Jeśli nie wróci on szybko do pierwotnego położenia, może to sygnalizować odwodnienie u kota.
Odwodniony kot – jak pomóc zwierzęciu?
Jeśli zwierzę mało pije, prędzej czy później problemem będzie odwodniony kot. Jak pomóc pupilowi? Na pewno trzeba działać bardzo szybko – już 20% utrata wody może doprowadzić do śmierci zwierzęcia i to w ciągu zaledwie 24 godzin.
Już od zauważenia pierwszych objawów zaleca się systematyczne nawodnienie pupila. Wodę trzeba podawać małymi porcjami – nawet wtedy, gdy zwierzę odmawia przyjmowania płynów. Koniecznością jest jednoczesne uzupełnianie poziomu elektrolitów.
Jeżeli stan kota jest poważny, trzeba natychmiast zgłosić się do weterynarza. Specjalista podłączy zwierzęciu kroplówkę, która pomoże w szybkim uzupełnieniu brakujących płynów.
Jak zachęcić kota do picia wody?
Wielu właścicieli ma ten sam problem – kot nie chce pić wody. W takiej sytuacji należy zachęcić zwierzę do pobierania płynów.
Zastanawiasz się, jak nawodnić kota skutecznie? Warto zadbać o:
· wybór odpowiedniej miski dla kota,
· zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody,
· ulokowanie miski z wodą w łatwo dostępnym i bezpiecznym miejscu.
Należy także kontrolować ilość spożywanej suchej karmy, a także zwiększyć ilość karmy mokrej.
Pamiętaj! Warto pilnować tego, ile kot powinien pić. Optymalne nawodnienie organizmu pupila pomaga zmniejszyć podatność na choroby – nie tylko schorzenia dolnych dróg moczowych.