PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Jak nauczyć psa czystości? Poznaj zasady

2021-04-18
Jak nauczyć psa czystości? Poznaj zasady

Pies w domu i czyste podłogi? Można mieć jedno i drugie, choć osiągnięcie celu wymaga nieco wysiłku. Podstawowe zasady to konsekwencja, cierpliwość, pozytywne wzmacnianie oraz… gotowość do częstych spacerów. Pomóc mogą też akcesoria, m.in. maty treningowe.

Trening czystości nie jest ani łatwy, ani szybki, przy odpowiednim podejściu daje jednak bardzo dobre efekty. Słowa klucze to konsekwencja i cierpliwość, ale poparte pozytywnym wzmacnianiem, a nie agresją – celem nauki jest zaszczepienie pozytywnych nawyków przy jednoczesnym zachowaniu emocjonalnej więzi z pupilem, a nie zastraszenie szczeniaka i wzbudzenie w nim nieufności w stosunku do właściciela.

 

Jak nauczyć psa czystości?

Krok pierwszy to wybór miejsca, w którym szczeniak ma załatwiać potrzeby fizjologiczne. Najlepiej, by była to kuchnia lub łazienka, czyli ta część domu, w której podłogę najłatwiej umyć. W roli „nocnika” sprawdzą się stare zasłonki prysznicowe, podkłady dla niemowląt oraz specjalne maty treningowe, o których będzie mowa w dalszej części artykułu. Za każdym razem, gdy widzimy, że pies przymierza się do siusiania w innej części mieszkania, przenosimy go właśnie w wyznaczone miejsce, a następnie nagradzamy. Możemy też dodać komendę słowną – ważne, by za każdym razem brzmiała tak samo. Z czasem szczeniak zacznie je kojarzyć z wypróżnianiem.

Krok drugi to nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych poza domem. Na tym etapie trzeba się przygotować na częste spacery, czworonożnego pupila należy bowiem wyprowadzać nawet kilkanaście razy dziennie! Przerwy pomiędzy kolejnymi spacerami nie powinny przekraczać 2-3 godzin, najlepiej jednak by wynosiły maksymalnie godzinę. Dobrze też wychodzić z psem w momentach dla niego naturalnych – szczeniaki załatwiają potrzeby fizjologiczne przede wszystkim po jedzeniu, piciu, obudzeniu się z drzemki oraz po zabawie. Na początku można ze sobą zabierać matę lub inny rodzaj podkładu używany w domu, by szczeniak czuł się pewnie i rozumiał, czego się od niego oczekuje. Przyda się także stosowana w treningu domowym komenda.

 

Nagradzać, a nie karać

Nauka nie jest łatwa i nawet najbardziej pojętny pies może zaliczyć wpadki – zwłaszcza na początku. Widząc kałużę na podłodze, zachowujmy jednak spokój – nie krzyczymy, nie wsadzamy psiego noska w odchody i oczywiście absolutnie nie używamy przemocy fizycznej. Takie zachowanie może wyłącznie zrazić do nas pupila – niewiele psów reaguje pozytywnie na kary i krzyk. Zawsze należy stosować pozytywne wzmacnianie i nagrody – zarówno w postaci wylewnych pieszczot, jak i przysmaków dla psów.

A co, gdy psiakowi zdarzy się wpadka? Najlepiej ją przemilczeć – czyścimy zabrudzoną powierzchnię i tyle. Dobrze używać w tym celu środków niwelujących zapach, psy mają bowiem tendencję do siusiania w tym samym miejscu, a zapach je do niego doprowadzi.

Wsparcie w treningu

W nauce czystości pomagają też różnego rodzaju akcesoria. Do najbardziej popularnych należą maty treningowe, czyli podkłady wykonane z wysoko chłonnej celulozy, z foliowanymi spodami oraz brzegami. Maty te bardzo dobrze pochłaniają mocz, uniemożliwiają wyciek płynu na podłogę i niwelują nieprzyjemny zapach. Większość z nich nadaje się również do transporterów, co sprawia, że podróż z czworonożnym pupilem staje się łatwiejsza.

Matę lub kilka mat należy rozłożyć w miejscach, które wyznaczyliśmy na psią toaletę – w miarę jak szczeniak będzie coraz chętniej załatwiał fizjologiczne potrzeby poza domem, można sukcesywnie usuwać kolejne podkładki. Jeśli maluch będzie chciał nasiusiać w miejsce, gdzie jeszcze niedawno leżała mata, należy podnieść go i postawić na innej macie, a następnie nagrodzić. Matę warto położyć przy drzwiach, tak aby szczeniak kojarzył wyjście z domu z załatwianiem potrzeb fizjologicznych.

 

Trening czystości – jak długo może trwać?

To, jak szybko szczeniak pozna zasady załatwiania potrzeb fizjologicznych, zależy przede wszystkim od jego indywidualnych cech oraz konsekwencji opiekuna. Niektóre psy uczą się w 3–4 miesiące, innym zajmuje to nawet rok. Jednorazowy „wypadek” tak dużego psa nie powinien budzić niepokoju, jeśli jednak trening nie przynosi żadnych efektów, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Behawiorysta wspomoże w udoskonaleniu systemu nauki, weterynarz sprawdzi natomiast, czy za problemem z czystością nie stoją kwestie medyczne.

 

 

Bibliografia:

  1. https://www.akc.org/expert-advice/training/the-joys-of-paper-or-pad-training/
  2. https://www.akc.org/expert-advice/training/how-to-crate-train-your-dog-in-9-easy-steps/
  3. https://www.akc.org/expert-advice/training/how-to-potty-train-a-puppy/
  4. https://www.thekennelclub.org.uk/dog-training/getting-started-in-dog-training/dog-training-and-games/how-do-i-toilet-train-my-dog/

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-19
Zawsze szybko i sprawnie ,najlepsze ceny ,towar swierzy -koty szaleja z radosci.Dziekuje i oby tak dalej 5 STARS !!
2023-05-17
Bezproblemowo i szybko. Tak w skrócie, bardzo pozytywnie można oceniać współpracę ze sklepem. Polecam.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel