PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Jak obciąć psu pazury i jaki obcinacz do pazurów wybrać?

2020-12-31

Jak obciąć psu pazury i jaki obcinacz do pazurów wybrać?

Zanim zdecydujesz się na psa, musisz wiedzieć, że jest to zwierzę, które wymaga opieki, uwagi i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpiele czy czyszczenie uszu. Zazwyczaj konieczne jest też obcinanie pazurów u psa. Dowiedz się, po co wykonuje się ten zabieg, dlaczego jest taki ważny i jak przeprowadzić go prawidłowo. Podpowiadamy również, które narzędzie do psiego „manicure” jest najlepsze.

Obcinanie paznokci u psa – po co?

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, obcinanie paznokci u psa to nie fanaberia, a niezbędny zabieg. Za długie pazury utrudniają mu chodzenie, sprawiają, że źle stawia łapy, co może prowadzić do nieprawidłowej postawy ciała lub uszkodzenia mięśni czy stawów. Po pewnym czasie mogą się zawijać i wbijać w skórę, co oczywiście powoduje ból, a następnie często prowadzi do zakażeń, powstawania stanów zapalnych i ropni.

Psy mogą ścierać sobie pazury w naturalny sposób podczas biegania po twardym podłożu. Te żyjące w domach zazwyczaj nie mają jednak takiej okazji. Dlatego obcinanie pazurów jest niezbędne u większości domowych pupili. Po czym poznać, że paznokcie psa są za długie? Jeśli słyszysz delikatne stukanie, gdy chodzi po twardej, równej podłodze (np. po panelach), czas na manicure! W praktyce zabieg trzeba powtarzać raz na 1-2 tygodnie.

Obcinacz do pazurów dla psa, pilnik czy szlifierka – czym obcinać?

Dostępne są różne narzędzia do obcinania pazurów. Co wybrać?

Pilnik nada się wtedy, gdy pazury trzeba skrócić jedynie nieznacznie. Wygładza ich końce. Podobnie działa elektryczna szlifierka, która jest wygodna i bezpieczna, ale przed jej zastosowaniem należy oswoić psa z dźwiękiem, jaki wydaje.

Cążki i obcinaczki dla psa mają różne rozmiary, dzięki czemu mogą być dostosowane do wielkości pazurów. Niektóre narzędzia tego typu mają specjalne czujniki żywej części pazura, które zapobiegają uszkodzeniu macierzy.

Gilotynki działają podobnie. Należy przycinać pazur stopniowo, po kilka milimetrów, by nie zrobić zwierzęciu krzywdy.

Wiele zależy od preferencji pupila i jego opiekuna. Wybierz takie narzędzie, z którym czujesz się pewnie i które akceptuje Twój pies. Jeśli obawiasz się zbyt mocnego przycięcia pazurów, które wywoła ból i obfite krwawienie, wybierz obcinacz dla psa z czujnikiem.

Jak obciąć psu pazury?

Wiele czworonogów nie lubi obcinania pazurów. Jak obciąć pazury psu, który się boi? Należy dbać o to, by przyzwyczaił się do zabiegów. Oswajanie czworonoga z pielęgnacją łap można zacząć od ich dotykania – na początku w części przedramiennej lub nadgarstku. Następnie trzeba pochwalić psa, po czym przesunąć dłoń niżej, do paznokci i palców. Jeśli pies zachowa spokój, można podać mu smakołyk. Następnie można próbować jak najdłużej trzymać łapę w dłoni, np. podczas ćwiczenia jej podawania.

Kolejnym krokiem powinno być przyzwyczajanie do narzędzia. Należy pokazać je psu, pozwolić na dokładne obwąchanie. Jeśli używasz szlifierki, musisz przyzwyczaić pupila do dźwięku, jaki wydaje podczas pracy. Następnie możesz podjąć próbę obcinania pazurów „na sucho” – podnieś jego łapę i udawaj, że skracasz paznokcie. Zachowaj spokój, głaszcz i chwal pupila po każdej próbie. Jeśli zachowa spokój, możesz przystąpić do obcinania. Na koniec nie zapomnij o nagrodzie w postaci smakołyku.

Co robić, kiedy mimo delikatnego podejścia pies nie daje sobie obciąć pazurów? Jeśli nie daje się uspokoić, przycinaj po jednym pazurze dziennie. Pamiętaj, aby wybrać możliwie najlepszy moment – zarówno Ty, jak i pupil powinniście być zrelaksowani i spokojni.

Podczas zabiegu nie zapomnij o dobrym świetle, które pomoże Ci bezpiecznie go wykonać. Obcinanie pazurów, które są czarne, może ułatwić latarka – być może wówczas uda Ci się dostrzec, gdzie znajduje się macierz. Przycinaj pazury pod kątem ok. 45o do podłoża, działając stopniowo, po 1-2 mm. Gdy pazur zacznie zmieniać strukturę, oznacza to, że zbliżasz się do macierzy i należy przestać. Narzędzie musi być idealnie ostre i sprawne, a cięcie trzeba wykonywać zdecydowanym ruchem.

Po skróceniu pazurów można je dodatkowo spiłować, wyrównując je i nieco zwężając ku końcowi. Nie wolno też zapomnieć o smakołyku dla dzielnego pacjenta – dzięki temu obcinanie pazurów na pewno będzie mu się w przyszłości lepiej kojarzyć.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 489 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-07
Obsługa na wysokim poziomie, szybka wysyłka towaru
2023-05-19
Przesyłka doszła na czas. Jedynym minusem było, iż jedno z opakowań żwirku musiało być wcześniej podmoknięte/zalane na spodzie. Po rozpakowaniu przesyłki to opakowanie w tym właśnie miejscu pękło i musiałam szufelką zbierać żwirek z podłogi. Na dodatek w miejscu gdzie było mokre opakowanie przyczepiło się sporo żwirku (wilgoć skleiła jak w kuwecie) więc był do wyrzucenia.
pixelpixel