PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Jak odchudzić kota z nadwagą?

2021-01-02

Jak odchudzić kota z nadwagą?

Nadwaga czy otyłość nigdy nie są zdrowe dla organizmu – niezależnie od tego, czy chodzi o człowieka, czy o zwierzę. Żyjące dziko osobniki raczej nie mają problemów z zachowaniem prawidłowej wagi, jednak te domowe, „kanapowe” już znacznie częściej. Nadwaga lub otyłość u kota jest dość powszechna – szczególnie u kocurów po kastracji. Sprawdź, jak ją rozpoznać, jak z nią walczyć i dlaczego jest to konieczne!

Nadwaga u kota – co to znaczy?

Trudno określić wyznacznik prawidłowej masy ciała kota, ponieważ to zależy od jego budowy. Dorosłe osobniki mniejszych, drobniejszych ras mogą ważyć zaledwie 3-4 kilogramy, podczas gdy u tych największych nawet waga kilkunastu kilogramów jest czymś normalnym. To, czy mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością, należy oceniać indywidualnie. Warto wiedzieć, że kot o prawidłowej masie ciała powinien mieć wyczuwalne pod skórą żebra i kości kręgosłupa, a także widoczne łopatki (szczególnie u osobników krótkowłosych) oraz kości biodrowe. Ponadto zdrowy kot powinien mieć też coś w rodzaju „wcięcia” w talii – gdy stoi na czterech łapach linia brzucha powinna się znajdować nad linią żeber.

Nadwaga występuje wtedy, gdy brzuch tworzy linię prostą z klatką piersiową, a żebra dość trudno wyczuć pod skórą. Jeśli brzuch jest wyraźnie zaznaczony i wręcz pękaty, mamy do czynienia z otyłością. Wówczas również zwykle nie da się wyczuć żeber, a łopatki i kości biodrowe giną pomiędzy nadprogramową tkanką tłuszczową.

Skąd bierze się nadwaga i otyłość u kota?

Nadwaga i otyłość u kota to nic innego jak połączenie zbyt małej ilości ruchu ze zbyt wysoką kalorycznością spożywanych pokarmów. Na zbilansowane żywienie warto szczególnie uważać u kocurów po kastracji i u wszystkich osobników powyżej 5. roku życia, ponieważ to wtedy występują największe skłonności do tycia. Czasami nadwaga u kota jest też spowodowana problemami z tarczycą.

Niezależnie od okoliczności, warto starać się z całych sił, by nie dopuścić do nadwagi pupila, a gdy już się pojawi, jak najszybciej zająć się jej zwalczaniem. Gruby kot nie może być bowiem zdrowy – nadmierne obciążenie organizmu prowadzi często do cukrzycy lub chorób dróg moczowych, w tym zapaleń pęcherza i nerek. Zdarza się również, że nadmiar ciała powoduje w dłuższym okresie bóle i zwyrodnienia stawów, przez co zwierzę ma problem z poruszaniem się. Może też prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego i przedwczesnej śmierci pupila.

Jak odchudzić kota?

Odchudzanie kota wymaga konsekwencji i cierpliwości, jednak jest możliwe. Warto zaordynować dietę w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Proces ten jest długi, a często również dość trudny, ponieważ gruby kot przyzwyczajony do smakołyków i częstego podjadania może stać się marudny, a nawet agresywny. Uleganie jego prośbom wyrządzi mu jednak tylko krzywdę, dlatego nie warto się łamać. Absolutnie należy zrezygnować z dokarmiania czworonoga „ludzkim” jedzeniem, które zwykle jest bardzo niekorzystne dla jego zdrowia, szczególnie gdy zawiera sól. Należy też unikać podawania krowiego mleka, za to zawsze dbać o dostęp do świeżej wody i zachęcać czworonoga do picia, szczególnie jeśli ma już problemy z układem moczowym.

Podstawową metodą na odchudzanie kota jest redukcja kaloryczności posiłków. Należy zawsze trzymać się rekomendowanej ilości karmy. Warto też wprowadzić stałe godziny żywienia, by organizm kota mógł wyrobić sobie nowy rytm, a zwierzę nie odczuwało głodu. Na rynku dostępne są specjalne dietetyczne karmy przeznaczone dla kotów z nadwagą – mają one niższą wartość energetyczną, przez co można podawać czworonogowi nieco więcej jedzenia niż w przypadku tradycyjnych produktów tego typu.

Zastanawiając się, jak odchudzić kota, warto też przyjrzeć się jego aktywności. Dobrze angażować się w zabawę, jeśli wyraża chęć ruchu i typowych dla tych zwierząt „szaleństw”. Jeśli większość dnia spędzasz poza domem, możesz zafundować swojemu pupilowi stojak z różnymi przeszkodami lub inną konstrukcję zachęcającą do ruchu. Dostępne są ponadto zabawki, w których chowa się smakołyki. Wówczas czworonóg musi sam zapracować na chwilę przyjemności, co być może pomoże w szybszym zrzuceniu nadprogramowego „ciałka”.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Obsługa jak zawsze fachowa, bardzo szybka dostawa
2023-07-20
cena odpowiada i koty lubia
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel