PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Jak podać psu tabletkę? Sprawdzone sposoby

2020-12-22

Jak podać psu tabletkę? Sprawdzone sposoby

Życie z psem to codzienna radość, ale niestety zdarzają się też trudne momenty. Wyzwanie może stanowić np. konieczność podania pupilowi lekarstwa lub innego rodzaju tabletki (np. na odrobaczanie), której smak, zapach czy wygląd zdecydowanie go nie przekonują. Co wtedy robić? Podpowiadamy, jak podawać tabletki psu, by nie było to wspólną męczarnią.

Sposób 1: w proszku

Niektóre tabletki są trudne do połknięcia ze względu na rozmiar. Czasami można je jednak rozkruszyć. To jednocześnie bardzo dobry sposób na zamaskowanie lekarstwa. Po upewnieniu się, że dany środek nadaje się do rozdrabniania, zgnieć go w moździerzu lub pomiędzy dwoma łyżkami na proszek. Teraz jego podanie powinno być łatwiejsze – możesz wykorzystać jedną z dwóch technik.

·         Z jedzeniem

Wymieszaj proszek z czymś smacznym – odrobiną mokrej karmy, serkiem śmietankowym, przetartymi warzywami lub nawet pasztetem. Świetnym „nośnikiem” leków jest też masło orzechowe, za którym większość psów wprost szaleje. Upewnij się, że w smakołyku wylądowało całe lekarstwo, a następnie, że pies wszystko zjadł – tylko wówczas otrzyma właściwą dawkę leku.

·         Strzykawką

Powyższa metoda jest znacznie przyjemniejsza, jednak nie zawsze można ją zastosować. Chory czy osłabiony psiak może przecież nie mieć apetytu. Jak podawać psu tabletki, gdy nie chce jeść? Dlatego wówczas można uzyskany proszek wymieszać z odrobiną wody, a następnie umieścić w strzykawce. Powstałą zawiesinę można następnie powoli aplikować zwierzakowi prosto do pyska. Przesuwanie strzykawką góra-dół wywoła odruch połykania. Przy tej metodzie może być potrzebny pomocnik do przytrzymywania psa.

Sposób 2: smakołyki

Proszek wymieszany z jedzeniem nie zawsze spotka się z aprobatą pupila, ponieważ może zmienić jego smak lub zapach. Dlatego niekiedy lepiej użyć podstępu. Jeżeli tabletka jest duża, ale można ją rozgnieść, postaraj się podzielić ją na mniejsze kawałki. Następnie każdy z takich kawałeczków można wcisnąć w coś smakowitego i dość miękkiego – np. małe kawałki psich kabanosów, parówek, galarety czy pasztetu. Najlepiej sprawdzą się pokarmy o intensywnym zapachu, który przykryje ewentualną woń lekarstwa. Jak dać psu tabletkę w formie smakołyków? Wystarczy podać mu przygotowane kąski. Aby nie zwęszył podstępu, najlepiej zamienić to w zabawę lub trening – można np. przećwiczyć z pupilem komendy, takie jak „podaj łapę”, w nagrodę oferując mu smakołyki. Pierwszy może być pozbawiony leczniczej „wkładki”, co jeszcze bardziej uśpi czujność czworonoga.

Sposób 3: z jedzeniem

Szukasz sposobu na to, jak podawać tabletki psu, gdy nie nadają się one do rozkruszenia? Rozwiązaniem może być wymieszanie jej z jedzeniem. Należy jednak uważać, ponieważ dość często zdarza się, że pupile po prostu pomijają leki podczas pałaszowania z miski lub wypluwają je. Dlatego warto zadbać o detale, by zapewnić sobie jak największe szanse na sukces.

Po pierwsze, jeśli pies będzie bardzo głodny, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zje całą zawartość miski bez zastanowienia. Dlatego warto poczekać, aż zacznie domagać się posiłku lub z premedytacją lekko przesunąć zwyczajową porę śniadania czy kolacji.

Po drugie, ważna jest konsystencja jedzenia. Powinno być dość zwarte, a przy tym smakowite. Ponownie, lepiej wybrać coś aromatycznego, co stłumi ewentualne nieprzyjemne wonie. Tabletkę można wcisnąć w pasztet, mięsną galaretę, podroby (np. serca) lub inny podobny posiłek. Uważnie obserwuj psa podczas jedzenia i po posiłku, by upewnić się, że nie wypluł lekarstwa. Następnie możesz również sprawdzić, czy tabletka nie została w pysku (np. pod językiem lub przyklejona do podniebienia).

Sposób 4: prosto do pyska

Jak podać psu tabletkę, gdy podstępy nie działają? Metoda może się wydawać dość brutalna, ale jest skuteczna. Psu na pewno nie stanie się krzywda – wręcz przeciwnie, ponieważ otrzyma potrzebne mu lekarstwo! Należy po prostu podać lek siłą – prosto do pyszczka. Pupil może się opierać, dlatego najlepiej wykonywać to zadanie z pomocą kogoś, kto go przytrzyma. Następnie należy otworzyć mu pysk i umieścić w środku lekarstwo – najlepiej u nasady języka, jak najbliżej gardła. Kolejno zamknij szczęki i nie pozwól pupilowi ich otworzyć. Przechyl jego głowę delikatnie do góry i masuj gardło, by wywołać odruch połykania – wystarczy od kilku do kilkunastu sekund. Puść dzielnego pacjenta i obserwuj go przez kolejne parę minut, by upewnić się, że lekarstwo zostało przyjęte.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 489 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-07
Obsługa na wysokim poziomie, szybka wysyłka towaru
2023-05-19
Przesyłka doszła na czas. Jedynym minusem było, iż jedno z opakowań żwirku musiało być wcześniej podmoknięte/zalane na spodzie. Po rozpakowaniu przesyłki to opakowanie w tym właśnie miejscu pękło i musiałam szufelką zbierać żwirek z podłogi. Na dodatek w miejscu gdzie było mokre opakowanie przyczepiło się sporo żwirku (wilgoć skleiła jak w kuwecie) więc był do wyrzucenia.
pixelpixel