PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Jak wybrać najlepszy drapak dla kota?

2021-04-17
Jak wybrać najlepszy drapak dla kota?

Drapak dla kota to ważny element kociej wyprawki. Kot ma naturalny odruch drapania i drapać powinien. Problemem może być jednak akceptacja kupionego drapaka przez kota, który… woli drapać sofę. Jak wybrać drapak, który będzie lubiany przez kota?

Każdy kot ma potrzebę drapania. Spełnia ono wiele funkcji. Kot drapie nie tylko po to, aby pozbyć się zewnętrznej, obumarłej warstwy pazura. Ćwiczy także mięśnie, a przede wszystkim – pozostawia w drapanym miejscu komunikaty feromonowe.

 

Znaczenie pazurami a umiejscowienie drapaka

Drapane miejsce jest kocim „słupem informacyjnym”. Kot pozostawia tam informacje wizualne (ślady drapania) i zapachowe (feromony uwalniane z gruczołów między palcami). I ponieważ kot chce, żeby te informacje były odebrane przez jak największe grono, drapie w miejscach, gdzie chętnie przebywamy całą rodziną (komplet wypoczynkowy w salonie), przy ciągach komunikacyjnych (np. korytarz) oraz w miejscach, w których sam często przebywa (koty drapią, przeciągając się, np. po drzemce).

Wybór miejsca na drapak dla kota jest więc jednym z kluczy do sukcesu, jakim jest nauczenie zwierzęcia, aby drapało wybrane przez ciebie miejsce, a nie np. fotel. Jeśli kot ignoruje drapak, spróbuj postawić go w innym miejscu, bardziej odpowiadającym opisanym wymaganiom. A być może problem tkwi jednak w drapaku, a nie w miejscu…?

 

Pionowy czy poziomy?

Są koty, które preferują drapanie powierzchni pionowych, a są i takie, które drapią w poziomie. Są oczywiście także „elastyczne” osobniki, które drapać będą w każdej pozycji, ale nie zdziw się, jeśli twój przyzwyczajony do drapania w poziomie kot nie spojrzy nawet przez chwilę na drapak pionowy. Musisz dostosować się do jego preferencji. 
Ciekawym rozwiązaniem są drapaki pochyłe. które mogą odpowiadać preferencjom obu grup kotów.

 

 

Cechy idealnego drapaka

Kupując drapak, miej na uwadze przede wszystkim kocią wygodę drapania. Często przyczyny, dla których kot nie chce korzystać z drapaka, tkwią w nietrafionym zakupie. Jaki drapak będzie więc odpowiadał kocim potrzebom?

  • Musi być stabilny – żaden kot nie lubi, jeśli drapak chwieje się, przesuwa czy obraca podczas drapania.
  • Powinien być wystarczająco duży, aby kot mógł się na nim wygodnie wyciągnąć. Świetnie sprawdzają się tu drapaki typu „kocie drzewa”, czyli duże konstrukcje z owiniętymi sizalem słupkami różnej wysokości, linami, a dodatkowo półkami, budkami czy hamakami.

Jeśli dysponujesz mniejszym drapakiem, umieść go na takiej wysokości, aby kot mógł wygodnie się wyciągnąć. Warto przyjąć, że minimalna długość powierzchni do drapania powinna odpowiadać długości ciała kota. Jeśli drapak będzie zawieszany np. na ścianie, pamiętaj, aby kot podczas drapania bez problemu dosięgnął przednimi łapami środka drapaka. Jeżeli kupujesz słupek do drapania, powinien być przynajmniej 10 cm wyższy od kota.

  • W przypadku drapaka poziomego idealny będzie taki, którego długość będzie nieco większa niż długość przeciągającego się kota. Jeśli wybierasz matę do drapania, dobrze aby była antypoślizgowa.
  • Podstawa drapaka, zwłaszcza dużego, musi być odpowiednio duża i ciężka – konstrukcja nie powinna się chwiać. „Kocie drzewa” powinny posiadać także grube i solidne słupki.

 

Drapaki „nameblowe”

To ciekawe rozwiązanie dla kotów lubujących się w drapaniu kompletu wypoczynkowego czy np. nogi od stołu. Istnieją różnego rodzaju drapaki zakładane na oparcie sofy, narożne, owijane wokół nogi mebla czy przyklejane do oparcia fotela. Wiele z nich wykonanych jest z wysokiej jakości tkanin, które nie szpecą mebli.

Tego typu drapaki mogą być rozwiązaniem w przypadku kotów, które wybrały już swoje ulubione miejsca do drapania – i niestety padło na meble. Jeśli kotu zależy na danym miejscu, przymocowanie powierzchni przeznaczonej do drapania w wybrany przez niego punkt może uchronić sofę czy fotel przed dalszym niszczeniem.

 

Materiały na drapaki

Do najpopularniejszych materiałów na koci drapak należy sizal. Spotkasz go w matach do drapania w formie plecionki bądź jako sznurek owinięty wokół słupków czy desek. Równie dobry może być jednak drapak tekturowy! Te ekologiczne produkty pojawiają się w coraz większej liczbie form i rozmiarów, a niektóre łączą miejsce do kociego wypoczynku z miejscem do drapania. W kategorii dużych drapaków istnieją również takie, które wykonane są z pni i konarów drzew.

Pamiętaj – każdy kot musi drapać. Powinien mieć drapak (a najlepiej kilka, w różnych punktach domu), aby realizować tę naturalną potrzebę. Możesz zachęcić go do tego, dostosowując miejsce ustawienia drapaka do preferencji kota, a także pryskając go kocimiętką, czy stosując preparat z analogiem feromonów, wytwarzanych między kocimi palcami. Nie kupuj natomiast akcesoriów nakładanych na pazury (tzw. kocie tipsy), które są krzywdzące i stresujące dla kota.

 

Bibliografia:

  1. Narożniak J.P. : „Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?” http://wszystkookotach.pl/jak-wybrac-odpowiedni-drapak-dla-kota/

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-14
Przesyłka dotarła ekspresowo i bez szwanku. Bardzo polecam!
2023-05-17
Bezproblemowo i szybko. Tak w skrócie, bardzo pozytywnie można oceniać współpracę ze sklepem. Polecam.
pixelpixel