Jakie preparaty na kleszcze dla psa są najskuteczniejsze?
Za jakie choroby są odpowiedzialne kleszcze?
Pajęczaki te są kojarzone głównie z boreliozą. Szacuje się, że co trzeci kleszcz jest nosicielem tej choroby. Jest ona tak samo niebezpieczna dla ludzi, jak dla psów. Oprócz tego przenoszą one także inne choroby – wirusowe oraz bakteryjne. Ponadto zwierzak, który ma wiele kleszczy może odmawiać jedzenia, stracić na wadze i zapaść na anemię.
Niestety nietrudno o to, aby ten mały pajęczak ugryzł futrzaka. Kleszcze żerują w miejscach ciepłych, zaciemnionych i wilgotnych, czyli w krzakach, zaroślach i w trawach. Jak wiadomo, to właśnie takie tereny są ulubionym miejscem zabaw domowych pupili. Dlatego należy stosować skuteczne preparaty na kleszcze, które minimalizują ryzyko ukąszenia i zabijają te szkodniki.
Spraye przeciw kleszczom – czy to działa?
Preparaty tego typu nie bez powodu są często wybierane przez właścicieli czworonogów. Środki te są bezwzględne dla kleszczy, gdyż mają działanie owadobójcze. Można znaleźć wśród nich spraye oparte na naturalnym składzie – np. na kwiatach chrysanthemum.
Stosowanie takich produktów może być nieco uciążliwe w przypadku większych ras. Jest to związane ze sposobem dawkowania preparatu w sprayu. Jego dawka zależy od masy czworonoga, dlatego w przypadku cięższych psów aplikacja takiego środka kleszczobójczego jest niekiedy czasochłonna.
Skuteczne obroże
Takie akcesoria dla psów są bezzapachowe – ich woni nie wyczuwa ani zwierzak, ani jego właściciele. Nasącza się je specjalnymi substancjami aktywnymi i to takimi, które odstraszają i zabijają kleszcze. Obroże muszą być dobierane pod kątem wagi czworonogów.
Ich producenci zadbali o wodoodporność tych akcesoriów, dlatego nie trzeba obawiać się, że przestaną one spełniać swoje zadanie po kąpieli psa w jeziorze czy w morzu. Należy jednak pamiętać, że ten gadżet kleszczobójczy zachowuje swoje właściwości przez określony czas – zwykle jest to ok. 6-8 miesięcy.
Przysmaki i tabletki na kleszcze
Niektóre z tych preparatów zabijają kleszcze, a inne jedynie je odstraszają. W przypadku tych drugich są to specyfiki oparte zwykle na bezpiecznym, naturalnym składzie. Zmieniają one smak krwi i zapach psiej sierści, przez co czworonóg staje się mniej atrakcyjnym „kąskiem” dla kleszcza.
Preparaty w kroplach
Kropelki na kleszcze aplikuje się na grzbiet – wzdłuż kręgosłupa – i na kark psa. Po około 48 h zabijają kleszcze, które zaczęły żerować w psim organizmie. Natomiast bezpośrednio po podaniu mają działanie ochronne. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed tymi groźnymi pajęczakami przez około 5 tygodni. Po tym czasie konieczna jest ponowna aplikacja preparatu.