PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Karma weterynaryjna i bytowa – czym się różnią?

2021-04-18
Karma weterynaryjna i bytowa – czym się różnią?

Odpowiednie – czyli zgodne z potrzebami gatunkowymi – żywienie psa czy kota należy do podstawowych obowiązków opiekuna. Dieta to istotna „część składowa” zdrowia – na tę codzienną składa się karma bytowa. Gdy jednak pupil zachoruje, może potrzebować innej karmy.

Czym się różni karma weterynaryjna od bytowej? Karma bytowa dla psów czy kotów to po prostu pożywienie, które podajesz zdrowemu zwierzęciu, aby zachowało pełnię sił, energię i dobrą kondycję. Dobra karma bytowa powinna zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Karma weterynaryjna z kolei charakteryzuje się składem opracowanym pod kątem konkretnej grupy zwierząt chorych. Jest on modyfikowany tak, aby odpowiadał zapotrzebowaniu na konkretne składniki u psa czy kota cierpiącego na jakieś schorzenie.

 

Karma dla alergików

Karmy hipoalergiczne – jak sama nazwa wskazuje – stworzone są dla szczególnie wrażliwych psów czy kotów, które są uczulone na któryś ze składników powszechnie występujących w karmach bytowychKarma hipoalergiczna może mieć np. postać karmy monobiałkowej, niezwykle pomocnej zarówno podczas diety eliminacyjnej, której zadaniem jest znalezienie składnika wywołującego reakcję alergiczną, jak i w późniejszym żywieniu alergika.

Do karm dla alergików zaliczamy także karmy zawierające hydrolizaty białek. Hydroliza to proces polegający na rozbiciu struktury alergogennego białka na mniejsze elementy, czyli krótsze łańcuchy peptydowe. Im taki łańcuch jest krótszy, tym mniej alergizuje.

 

Karma dla zwierząt z nadwagą

Jak odchudzić psa, który jest otyły? Pamiętaj, że otyłość to choroba, i to taka, z którą walczyć należy konsekwentnie, lecz powoli. Zbyt szybki spadek wagi może być groźny. Dieta dla psów czy kotów otyłych opracowana jest tak, aby poprawiała przemianę materii i przyspieszała spalanie tkanki tłuszczowej. Opiekun psa powinien zwrócić więc uwagę na niską kaloryczność karmy oraz zawartość takich składników jak błonnik pokarmowy czy L-karnityna. Taki pokarm sprawdza się również jako karma dla psa po sterylizacji.

Uwaga – karma dla kotów otyłych nie powinna opierać się na węglowodanach! Koci organizm najlepiej przyswaja mięso, a więc to wysokomięsny pokarm najlepiej sprawdzi się przy odchudzaniu pupila.

 

Karmy dla diabetyków

Pokarm dla zwierząt cierpiących na cukrzycę ma za zadanie przeciwdziałać gwałtownemu skokowi poziomu glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Dodatkowo karma powinna regulować pracę przewodu pokarmowego i zapobiegać nadwadze.

Karma dla diabetyka powinna być karmą bezzbożową – zwłaszcza w przypadku kotów. Węglowodany sprzyjają nagłym skokom glukozy. W skład pokarmu powinno wchodzić przede wszystkim wysokiej jakości białko. Ważna jest też obecność błonnika pokarmowego, który spowalnia proces przyswajania cukrów i reguluje trawienie.

 

Inne schorzenia

Na rynku dostępne są karmy weterynaryjne opracowane pod kątem zwierząt cierpiących na różnorodne schorzenia. Oprócz wymienionych wyżej wyróżnić można chociażby:

  • karmy dla zwierząt z chorą wątrobą – ograniczają m.in. odkładanie się miedzi w wątrobie, są lekkostrawne i nie obciążają tego organu;
  • karmy dla zwierząt z chorymi nerkami – przygotowane tak, aby utrzymać możliwie niski poziom mocznika i kreatyniny, powinny zawierać ograniczoną ilość fosforu, zredukowaną ilość kwasów omega-6, a podwyższoną omega-3;
  • karmy zalecane przy chorobach układu moczowego – rodzaj diety uzależniony jest od konkretnego schorzenia, a w przypadku stwierdzenia kamieni – od ich składu;
  • karmy dla zwierząt z delikatnym przewodem pokarmowym;
  • karmy dla zwierząt z chorobami trzustki;
  • karmy dla rekonwalescentów – pomagają odzyskać sprawność np. po zabiegach chirurgicznych czy długotrwałej chorobie; ograniczają procesy zapalne, wspomagają gojenie się ran, wzmacniają barierę obronną jelita i układ odpornościowy[1].

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie czytać skład karm weterynaryjnych. Nie wszystkie produkty określone jako „weterynaryjne” czy „lecznicze” faktycznie zawierają składniki, które wspomogą walkę z chorobą u twojego pupila. Zanim rozpoczniesz stosowanie diety, zasięgnij porady lekarza weterynarii i zoodietetyka.

 

 

 

  1. Smentek P., Karma weterynaryjna dla psa/kota: którą wybrać? - cowsierscipiszczy.pl https://cowsierscipiszczy.pl/karma-weterynaryjna/
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Obsługa jak zawsze fachowa, bardzo szybka dostawa
2023-05-16
Obsługa sprawna, zamówiony towar dotarł szybciej niż się spodziewałam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel