Kiedy pies nie chce jeść – z czego to wynika?
Psy nie należą do zwierząt szczególnie wybrednych, jeśli chodzi o ich karmienie. Zwykle chętnie zjadają to, co znajdzie się w ich misce. Oczywiście, zdarzają się takie osobniki, które pokazują swój charakter. Jeśli Twój pies nagle zmienił swoje zachowanie i nie chce jeść, mogą doskwierać mu pewne problemy. Z jakich powodów zwierzęta tracą apetyt?
Problemy emocjonalne
Choć wiele osób wciąż zdaje się bagatelizować te obserwacje, zwierzęta przeżywają w swoim życiu różne sytuacje i reagują na nie emocjonalnie. Brak apetytu może wynikać po prostu z obniżonego nastroju. Zwierzę wydaje się wyraźnie smutne, jest apatyczne, nie schodzi z legowiska. Takie zachowanie można obserwować np. po oddaniu szczeniąt. Suka jest zdezorientowana, szuka swoich młodych, czasem staje się nadpobudliwa, innym razem traci apetyt. Dobra wiadomość jest taka, że to stan przejściowy. Z czasem wszystko wraca do normy. Podobnie, brak apetytu może być reakcją na stres. Zwierzę może unikać jedzenia po podróży lub po jakimś przykrym wydarzeniu, np. bójce z innym czworonogiem.
Choroby
Głównym powodem, który odbiera zwierzęciu apetyt, jest oczywiście stan chorobowy. Większość dolegliwości będzie wiązać się właśnie z brakiem apetytu albo sensacjami żołądkowymi. Bóle gardła oraz choroby zębów i dziąseł wpływają na zmniejszenie częstotliwości i ilości pobieranego pokarmu. Niechęć do jedzenia może być również wywołana przez problemy z nerkami – towarzyszą im często wymioty, a pokarm wzmaga nudności, dlatego pies nie chce jeść. Brak apetytu i zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą zwiastować również wystąpienie chorób pasożytniczych czy infekcji wirusowych. Dziwne wokalizacje, utrata apetytu, apatia oraz objawy tj. wymioty czy biegunka wymagają konsultacji weterynaryjnej.
Inne sytuacje
Brak apetytu może być spowodowany m.in. szczepieniem lub być konsekwencją toczącego się leczenia farmakologicznego. Warto również pamiętać o tym, że ograniczenie przyjmowanego pokarmu następuje w okresie letnim ze względu na upały.
Zła jakość pożywienia
Choć zwierzęta chętnie zjadają nawet to, czego jeść nie powinny, wiele z nich potrafi rozpoznać produkty niskiej jakości. Jeśli w ostatnim czasie karma została zmieniona i poskutkowało to brakiem apetytu, może to oznaczać, że Twój pupil wyczuwa w niej coś, co mu nie odpowiada. Oczywiście, problem często wynika po prostu z faktu, że zmiana następuje zbyt diametralnie i pies jest podejrzliwy. Jeśli planujesz zmianę karmy, warto wprowadzać ją stopniowo, mieszając ją z tą stosowaną dotychczas. Zdarza się, że niechęć do jedzenia spowodowana jest po prostu niską jakością produktu lub nieprzyjemnym zapachem (pamiętajmy, że psy mają bardzo rozwinięte powonienie). Warto więc stawiać na produkty wysokiej jakości, o dużej zawartości mięsa. Nie powinny zawierać one mnóstwa konserwantów czy substancji aromatyzujących. Jeśli zależy Ci na zdrowiu Twojego pupila, świadomie wybieraj produkty, które znajdą się w jego misce. Szeroki wybór jakościowych karm dla zwierząt znajdziesz w sklepie internetowym Primavera.