PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Kot w mieszkaniu czy wychodzący? Dylematy kociarzy

2021-04-17
Kot w mieszkaniu czy wychodzący? Dylematy kociarzy

Wypuszczać kota na zewnątrz czy trzymać w mieszkaniu? To dylemat niejednego opiekuna kotów, a co więcej – przyczyna licznych sporów wśród kociarzy. Przeanalizujmy, co jest lepszym rozwiązaniem dla kota. 

Zwolenników trzymania kotów tylko w domu oraz osoby twierdzące, że kot musi wychodzić, trudno ze sobą pogodzić. W tym – wcale niełatwym – dylemacie należy mieć na uwadze przede wszystkim dobro kota. Warto tu przypomnieć, że eksploracja środowiska jest naturalna dla kota a przestrzeń stworzona przez człowieka nie ma wiele wspólnego ze środowiskiem naturalnym. Pełna jest natomiast niebezpieczeństw, z którymi kot może sobie nie poradzić.

Dlaczego kot nie powinien wychodzić bez opieki?

Bez wątpienia wiele kotów lubi wychodzić i poznawać teren wokół. Da się jednak oduczyć próśb o wypuszczenie nawet najbardziej natarczywe osobniki. Dlaczego warto? Lista powodów jest dłuższa niż lista zalet wypuszczania kotów samopas.

  • Wychodzący kot narażony jest na wypadki komunikacyjne – ruch samochodowy to dla niego poważne zagrożenie.
  • Zagrożenia ze strony ludzi nieprzyjaźnie nastawionych do kotów.
  • Zagrożenia ze strony psów, dzikich zwierząt (np. lisów).
  • Wdawanie się w bójki z innymi kotami.
  • Zagrożenia pasożytnicze (zarówno pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne – inwazja pcheł to nie lada problem!).
  • Ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi – kot powinien być oczywiście zaszczepiony przeciw wirusom kataru kociego oraz panleukopenii, ale czyhają na niego także inne choroby, np. kocia białaczka wirusowa (szczepionka nie zawsze jest obojętna dla zdrowia) czy wirus FIV wywołujący zespół niedoboru odporności – kot może się nim zarazić, jeśli miał kontakt z krwią nosiciela.
  • Zatrucie, np. po upolowaniu zwierzęcia, które spożyło trutkę.
  • Kradzież kota – zwłaszcza rasowego lub podobnego do rasowego bądź atrakcyjnie umaszczonego.

 

Kot szczęśliwy w domu

Przyjmując kota pod swój dach, bierzesz za niego odpowiedzialność, m.in. za chronienie go przed niebezpieczeństwami. Nie wypuszczaj kota bez nadzoru!

Kot domowy może być szczęśliwy w domu! Wymaga to jednak nieco wysiłku ze strony opiekuna, ponieważ jego naturalne potrzeby muszą być zaspokojone. Kot powinien mieć udostępnione miejsca do obserwacji terenu z góry, różnorodne zabawki, kryjówki, warto zaplanować także dla niego przestrzeń na ścianach, zawieszając tam półki, pomosty czy hamaki.

Warto pamiętać, że kot porusza się nie tylko „po parterze”. Nawet niewielkie mieszkanie można przystosować do jego potrzeb… „myśląc w 3D”. W internecie znajdziesz mnóstwo przykładów organizacji kociej przestrzeni. Aby stworzyć koci plac zabaw, wystarczy kawałek wolnej ściany!

Nie zapominaj oczywiście o regularnej zabawie. Oprócz zabaw łowieckich, takich jak pogoń za piłeczkami czy wędką, możesz urozmaicić mu czas, dając mu zabawki rozwijające inteligencję i zręczność (np. wymagające odszukania smakołyków, wyciągnięcia zabawek), matę węchową czy koci tunel.

 

Kot bezpiecznie wychodzący

Chcesz umożliwić kotu bezpieczne spacery? Są i na to sposoby, ale musisz włożyć w to nieco wysiłku.

  • Spacery na smyczy – możesz nauczyć kota chodzenia na smyczy. Większość kotów szybko przyzwyczaja się do swojego „ekwipunku” i chętnie wychodzi. Potrzebne będą do tego szelki dla kota oraz smycz. Smycz przypina się w odpowiednim miejscu na grzbiecie – nie zaczepiaj jej nigdy przy delikatnej szyi kota.

Naukę chodzenia na smyczy rozpocznij w domu, od przyzwyczajenia kota do noszenia szelek. Z czasem będziecie mogli wychodzić na spacery. Wybieraj okolice nieruchliwe, spokojne. I pamiętaj o tym, że gdy przyzwyczaisz kota do wychodzenia na spacery, będzie się ich domagał.

  • Stwórz w ogrodzie wolierę – jeśli tylko masz nieco miejsca i chęci, możesz zbudować (lub zlecić zbudowanie) woliery. Wyposaż ją w atrakcyjne elementy takie jak pieńki, słupki, drapaki.
  • Zabezpiecz ogród – jeżeli twój ogród da się zabezpieczyć przed kocimi ucieczkami, kot może się po nim swobodnie poruszać. Pamiętaj jednak, że zwierzę może wydostać się np. po drzewie, po którym przejdzie na drugą stronę. Nie zawsze zabezpieczenie ogrodu jest proste.
  • Udostępnij mu taras/balkon – zabezpiecz go tylko specjalną siatką, która uchroni kota przed wypadnięciem.

 

Bibliografia:

 

  1. Biegańska-Hendryk M., Kot domowy – wypuszczać czy nie?, „Anima Expert” nr 6/2018
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 489 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-07
Obsługa na wysokim poziomie, szybka wysyłka towaru
2023-05-19
Przesyłka doszła na czas. Jedynym minusem było, iż jedno z opakowań żwirku musiało być wcześniej podmoknięte/zalane na spodzie. Po rozpakowaniu przesyłki to opakowanie w tym właśnie miejscu pękło i musiałam szufelką zbierać żwirek z podłogi. Na dodatek w miejscu gdzie było mokre opakowanie przyczepiło się sporo żwirku (wilgoć skleiła jak w kuwecie) więc był do wyrzucenia.
pixelpixel