PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Maltańczyk śnieżnobiały ulubieniec

2019-12-03
Maltańczyk śnieżnobiały ulubieniec
Maltańczyk śnieżnobiały ulubieniec


Historia rasy


Radosny biały psiak, który skradł serca ludzi na całym świecie, a także w Polsce, był znany już w czasach antycznych. Maltańczyk jest uznawany za jedną z najstarszych ras psa. Pierwsze wzmianki, o tym małym psie do towarzystwa, pojawiają się już w starożytnym Egipcie. Świadczą o tym statuetki małych psów, odnalezione przez archeologów w grobowcu faraona Ramzesa, datowane na 1225 r. p.n.e. Dowodem, na tak długi rodowód maltańczyka, mogą być antyczne wazy, ilustrowane mały psami z podpisem „Melitae”, który błędnie mógł być odczytywany jako Malta, ale jednoznacznie nie możemy określić dokładnego miejsca pochodzenia rasy. Pewne jest, że maltańczyk rozgościł się na królewskich i cesarskich dworach i należał do psów towarzyszących min: Marii Antoniny i cesarzowej Józefiny Bonaparte. Na polskich wystawach psów rasowych maltańczyk został pokazany pierwszy raz w 1900.

Maltańczyk - maltese

Wzorzec rasy


Sierść maltańczyka jest śnieżnobiała, ale dopuszczony jest również kolor kości słoniowej. Wielkość psa w kłębie to 21-25 cm, natomiast suki to 20-23 cm, prawidłowa waga waha się pomiędzy 2 a 4 kg. Maltańczyk żyje 15-20 lat


Charakter

Maltańczyk jest radosnym, bardzo żywiołowym psem, lubiącym towarzystwo ludzi, dlatego nie powinien długo zostawać sam w domu. Idealnie nadaje się dla osób, które mogą dużo czasu spędzać z psem, zabrać go do pracy lub na dłuższe wycieczki. Ten biały piesek rozkocha w sobie każdego i jest doskonałym towarzyszem, również dla dziecka. Jest dobrym kompanem dla innych zwierząt, ale trzeba być ostrożnym w kontaktach z innym psami, ze względu na delikatny charakter maltańczyka. Nasz malec jest bardzo inteligentny, skory do nauki i nawet początkujący właściciel jest w stanie przyswoić kilka podstawowych sztuczek, a także wyznaczyć psy granice, co wolno, a jakie zachowanie jest niepożądane. Jednak ze względu na urocze usposobienie maltańczyka, jego błagalne spojrzenia, porównywalne do słynnego kota ze Shreka, właściciel musi być w stosunku do niego stanowczy, bo łatwo możemy rozpuścić pupila.

Pielęgnacja maltańczyka

Pielęgnacji maltańczyka musimy poświęcić dużo czasu i nie jest ona dla początkujących właścicieli. Pieska kąpiemy nawet dwa razy w miesiącu, używając specjalnych szamponów, ze wskazaniem zastosowania dla białej sierści. Przed kąpielą należy porządnie wyszczotkować psa, co znacznie ułatwi rytuał kąpieli. Jedwabista, długa sierść maltańczyka jest podatna na kołtunienie, dlatego po kąpieli zalecamy położenie specjalnej odżywki. Ważnym elementem pielęgnacji maltańczyka, jest regularne przemywanie oczu, gdyż często pojawiają się brązowe zacieki wokół oka. Jest to spowodowane niedrożnymi kanalikami łzowymi, włosami, które wchodzą bezpośrednio do oka i je podrażniają lub nawet zapaleniem spojówek, a wtedy musimy udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Okolice oka czyścimy specjalnie przygotowanymi do tego preparatami. W okresie zimowym, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie psa na wypadek niskich temperatur, szczególnie są narażone małe łapki, które bezpośrednio dotykają zimnego podłoża, lodu i śniegu. Aby ułatwić przetrwanie mroźnych warunków najlepiej jest smarować poduszki łap specjalną maścią

Karmy i smakołyki dla maltańczyka

Kluczowym elementem w żywieniu maltańczyka, jest prawidłowe utrzymanie wagi. Ze względu na jego drobne rozmiary, każde dodatkowe 100 gram, stanowi już poważne obciążenie stawów i może prowadzić do poważnych kontuzji. Rasa również jest podatna na cukrzycę. Pamiętajmy o regularnym ważeniu pupila i przestrzegajmy dawek zalecanych przez producentów karmy. Na rynku mamy specjalnie przygotowaną karmę, dedykowaną psom rasy maltańczyk. Możemy naszemu pupilowi, również podawać karmy mokre z wysoką zawartością mięsa. Mały rozmiar szczęki u psiaka zwiększa ryzyko powstawania kamienia nazębnego i chorób jamy ustnej, zatem musimy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Idealnym rozwiązaniem jest podawanie smakołyków, które pomagają utrzymać czystość płytki nazębnej. Pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.


Maltese with blue


Nauka i zabawa


Maltańczyk jest ciekawski, żądny przygód i skory do zabawy. Wychowaniu malucha sprzyjają odpowiednio dobrane zabawki. Mogą to być akcesoria do wspólnych zabaw, takie jak szarpaki, zabawki edukacyjne, piłeczki do zabaw na spacerach. Każde pies ma indywidualne potrzeby i z czasem zaobserwujemy, co dla naszego pupila jest najbardziej odpowiednie. Maltańczyk świetnie się nadaje do agility i innych zabaw sportowych.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-17
Bezproblemowo i szybko. Tak w skrócie, bardzo pozytywnie można oceniać współpracę ze sklepem. Polecam.
2023-05-15
Wszystko w porządku.Polecam
pixelpixel