PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Mops – charakter, pielęgnacja, długość życia

2020-11-06
Mops – charakter, pielęgnacja, długość życia

Towarzyski, temperamentny, wesoły i na swój sposób uroczy – jeśli właśnie tego oczekujesz od swojego pupila, mops będzie najlepszym rozwiązaniem. Rasa ta jest chętnie wybierana – nie ma się czemu dziwić, ponieważ psiaki do niej należące są wierne i towarzyszą opiekunom na każdym kroku. Dowiedz się więcej i sprawdź, czy pies mops to dobry wybór.

Mops to rasa psa, która wyróżnia się nietypową i jednocześnie długą historią. Na kartach kronik zapisała się już w V w. p. n. e, a jako pochodzenie wskazuje się Chiny. Do Europy przywędrowała dopiero na przełomie XVI i XVII wieku.

Mops – wygląd

Zastanawiasz się, jak wygląda pies mops? Jest on bardzo charakterystyczny, do jego cech zalicza się:

·         miniaturową wielkość,

·         budowę kwadratową, krępą, muskularną,

·         sierść krótką, miękką i lśniącą,

·         umaszczenie płowe, czarne, morelowe,

·         płaski i pofałdowany pyszczek.

Na uwagę zasługuje również jego waga – psy mopsy są ciężkie, średnio ważą 6-8 kg.

Pies mops – charakter

Pies rasy mops ma radosne usposobienie. Jest pogodny i pełny życia. Nie przepada za samotnością i brakiem zainteresowania, dlatego od właściciela wymaga poświęcania uwagi. Szczególnymi względami obdarza konkretnego domownika i potrafi towarzyszyć mu na każdym kroku, ale jest serdeczny także w stosunku do pozostałych osób zamieszkujących w domu.

Czym jeszcze wyróżnia się pies mops? Charakter tej rasy to także łagodność, co z pewnością docenią rodziny z dziećmi – zwierzak będzie więc doskonałym przyjacielem nawet kilkuletnich pociech. Chociaż pies rasy mops ma w sobie ogromne pokłady cierpliwości, trzeba się z nim odpowiednio obchodzić – tak, by nie wyrządzić mu krzywdy i go nie zdenerwować.

Jakie jeszcze cechy przemawiają na korzyść rasy mops? Charakter zwierzęcia sprawia, że będzie on odpowiedni tam, gdzie domownicy dużo czasu spędzają poza domem. Dlaczego? Mops nie niszczy elementów wyposażenia mieszkania, a pod nieobecność właściciela zwykle śpi.

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że wychowanie mopsa nie stanowi większego problemu. Trzeba jednak być konsekwentnym, aby pies poznał i nauczył się panujących zasad. 

Mops – pielęgnacja

Pies mops to zwierzę, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O czym należy szczególnie pamiętać?

·         Wyczesywanie

Koniecznością jest systematyczne wyczesywanie psa, ponieważ mopsy charakteryzują się niemal całorocznym linieniem. Do wzmożonego gubienia sierści dochodzi jednak głównie na wiosnę.

Jeśli jest to dla ciebie mocno problematyczne, postaw na mopsy z krótką szatą – one linieją rzadziej w porównaniu do ras z dłuższą szatą. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wypadający włos nie wbija się w podłoże, dlatego bardzo łatwo jest posprzątać.

·         Szczotkowanie

Psy tej rasy wymagają szczotkowania – minimum raz w tygodniu. Najlepiej do tego nadaje się twarda szczotka z końskiego włosa lub gumowa rękawica. Jeżeli natomiast szczotkujesz sierść po zimie, użyj gęstego grzebienia wykonanego z metalu.

·         Przecieranie fałd

Pies mops wyróżnia się charakterystycznym pofałdowanym pyskiem. Do twoich obowiązków – jako właściciela – będzie należało regularne smarowanie tych miejsc specjalnym płynem.  Taka czynność pielęgnacyjna pozwoli uniknąć rozwoju stanów zapalnych.

·         Aktywność ruchowa

Elementem pielęgnacji jest aktywność ruchowa. Mops nie potrzebuje wielogodzinnych spacerów – wystarczy tylko 30 minut dziennie. Należy jednak unikać narażania zwierzęcia na wysiłek podczas upałów – może to spowodować poważne trudności z oddychaniem.

Mops – długość życia

Mopsy, podobnie jak psy innych ras, żyją dość długo. Średnia żywotność wynosi 12-16 lat, jednak to wszystko zależy od wielu czynników. Znaczenie mają m.in. takie aspekty jak:

·         ogólny stan zdrowia,

·         tendencja do zapadania na choroby,

·         sposób żywienia,

·         pielęgnacja.

Mops to bardzo urocza rasa, która będzie dobrym wyborem zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. W związku z tym, że nie potrzebuje mnóstwa przestrzeni, dobrze czuje się w mieszkaniach. Jeśli poświęcisz mu odpowiednią ilość uwagi, zwierzę odwdzięczy się swoją lojalnością. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-20
cena odpowiada i koty lubia
2023-05-16
Obsługa sprawna, zamówiony towar dotarł szybciej niż się spodziewałam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel