PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Smycz dla psa – automatyczna flexi czy zwykła?

2020-12-12

Smycz dla psa – automatyczna flexi czy zwykła?

Smycz to wraz z obrożą lub szelkami jeden z podstawowych gadżetów każdego psiarza. Zazwyczaj wystarczy po nią sięgnąć, by pupil ruszył do drzwi wejściowych, gotowy na wyczekany spacer. Jednak to, jaką wybierzesz smycz, ma ogromne znaczenie – chodzi tu przede wszystkim o rodzaj jej konstrukcji. Powinna być bowiem przede wszystkim bezpieczna dla czworonoga, ale również wygodna i funkcjonalna. Co jest lepsze – smycz flexi (automatyczna) czy tradycyjna?

Smycz flexi – co to jest?

Smycz flexi zbudowana jest z długiej taśmy bądź linki zwijanej w specjalnej kasecie. Ma ona mechanizm, który sprawia, że linka automatycznie wydłuża się lub skraca w zależności od dystansu pomiędzy psem a jego opiekunem. To sposób na zapewnienie pupilowi poczucia większej wolności i umożliwienie mu eksplorowania terenu, po którym spaceruje. Jednocześnie tego typu gadżet jest dość wygodny w użyciu. Smycz automatyczna zwykle ma długość od 3 do 10 metrów. Zawsze wyposażona jest jednak również w przycisk blokady, który pozwala ją skrócić, by lepiej przypilnować czworonoga.

Smycz automatyczna flexi została stworzona w celu zapewnienia czworonogom swobody, a ich opiekunom większego komfortu. Z pewnością nie można odmówić jej wygody i funkcjonalności. W praktyce jednak rzadko jest używana prawidłowo, przez co wielu ekspertów jej nie rekomenduje.

Smycz automatyczna dla psa – dlaczego nie warto?

Weterynarze, behawioryści i inni specjaliści podkreślają, że automatyczna smycz dla psa może w wielu przypadkach wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze, jest bezużyteczna, jeśli chodzi o trening chodzenia na smyczy. Z pewnością nie nadaje się więc dla młodych psiaków. Możliwość swobodnego skracania i wydłużania dystansu od człowieka nie wpływa korzystnie na poczucie dyscypliny u czworonoga i znacząco utrudnia nawiązanie kontaktu z opiekunem. Ponadto przyzwyczaja psa do ciągnięcia smyczy, jeśli chce dotrzeć w określone miejsce. Smycz dla psa flexi to również:

·         utrudnione egzekwowanie posłuszeństwa i nauka komend;

·         zmniejszone bezpieczeństwo – znacznie trudniej zapanować nad zwierzęciem w nieprzewidzianej sytuacji;

·         chaotyczny spacer – pies w pewnych momentach odczuwa swobodę, a w innych nagle musi liczyć się z zablokowaną, krótszą smyczą, co może wywoływać negatywne emocje, m.in. lęk, niepokój i dezorientację;

·         zawodność – trudność porządnego chwycenia smyczy oraz możliwość uszkodzenia jej elementów, co może skończyć się tragicznie.

Automatyczna smycz – czy zawsze taka zła?

Czy zatem automatyczna smycz to jednoznacznie zło wcielone i niepolecany wybór dla właścicieli czworonogów? Niekoniecznie. W przypadku dorosłych, ułożonych i spokojnych psów takie rozwiązanie może się sprawdzić. To sposób na to, by dać grzecznemu pupilowi więcej swobody. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić, by używanie smyczy flexi było bezpieczne. To przede wszystkim odpowiedzialny opiekun psa, który nauczy go odpowiednich zachowań oraz będzie sobie zdawał sprawę z zagrożeń, jakie mogą wiązać się z używaniem elastycznej smyczy. Jeśli już zdecydujesz się na ten rodzaj produktu, wybierz ten markowy i solidnie skonstruowany. Ponadto, jeśli smycz automatyczna, to taśma jest jedynym skutecznym rozwiązaniem – linki bywają bardzo niebezpieczne. Warto również pamiętać, że lepiej używać smyczy flexi z szelkami niż z obrożą, a ponadto nigdy nie stosować jej w zestawieniu z kolczatką.

Smycz automatyczna czy zwykła – co jest lepsze?

Podsumowując – pomijając bardzo rzadkie sytuacje, zwykła smycz taśmowa zawsze będzie lepsza niż automatyczna. Jest przede wszystkim znacznie bezpieczniejsza i przystosowana do przeprowadzania treningu posłuszeństwa. Należy jedynie pamiętać o wybraniu odpowiednio szerokiej taśmy, zwracając jednocześnie uwagę na jakość wykonania karabińczyka czy okuć. Długość trzeba dobrać indywidualnie – w zależności od charakteru i ułożenia psa, a także terenu, po którym zwykle z nim spacerujesz. Na rynku dostępne są taśmy w tak wielu wariantach, że na pewno znajdziesz odpowiedni.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 489 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-07
Obsługa na wysokim poziomie, szybka wysyłka towaru
2023-05-17
Bezproblemowo i szybko. Tak w skrócie, bardzo pozytywnie można oceniać współpracę ze sklepem. Polecam.
pixelpixel