PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Sterylizacja i kastracja kotów – dlaczego są takie ważne?

2021-04-12
Sterylizacja i kastracja kotów – dlaczego są takie ważne?

Kastracja kotów to najważniejsza metoda zapobiegania bezdomności wśród tych zwierząt. To także wyraz troski o zdrowie mruczącego pupila, a wreszcie – dbałość o własny komfort. Zobacz, dlaczego kastracja kotów jest tak ważna i czym się różni od sterylizacji.

Koty domowe żyją obok nas od wielu wieków. To nie tylko kanapowe mruczki, ale także koty wolno żyjące (zgodnie z definicją przyjętą przez Ustawę o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r.). Koty wolno żyjące – w świetle ustawy – nie są kotami bezdomnymi, natomiast ich nadpopulacja jest szkodliwa – dla nich samych oraz dla zwierząt, na które polują (są to nie tylko gryzonie, ale także ptaki czy jaszczurki, w tym gatunki chronione). Kotów bezdomnych również zresztą przybywa – w 2019 r. do schronisk trafiło ponad 31 tys. kotów[1].

Kastracja to walka z bezdomnością

Najskuteczniejszym i jednocześnie humanitarnym sposobem ograniczania populacji kotów wolno żyjących oraz bezdomnych jest kastracja. Warto tutaj przypomnieć, że sterylizacja to każde działanie uniemożliwiające rozród, czyli również np. podwiązanie jajowodów kotki. Kastracja natomiast jest sterylizacją pełną – polega na chirurgicznym pozbawieniu zwierzęcia (kocura lub kotki) gonad.

Popularnie używa się jednak słowa „sterylizacja” jako synonimu kastracji kotki. I w ten sposób należy rozumieć akcje sterylizacyjne organizowane przez fundacje czy samorządy. Przed wizytą u lekarza weterynarii z kotką warto jednak upewnić się, czy na pewno zostanie wykonana sterylizacja pełna.

Dzięki kastracji wolno żyjące kotki nie rodzą kolejnych miotów kociąt, spośród których większość umrze – czy to z powodu chorób zakaźnych, pasożytów, niedożywienia, wypadków czy nawet w schronisku, nie doczekawszy adopcji. Kocury natomiast nie płodzą więcej potomstwa. Natomiast kastrując własnego kota, nie przyczyniasz się do powiększania grona kotów bezdomnych. Nawet jeśli znajdziesz chętnych na kociaki, pomyśl, że każdy z nich to odebrana szansa na dom dla kota, który już znajduje się w schronisku.

 

Zalety kastracji (sterylizacji) kotek

Zalet tych jest mnóstwo! Wymieńmy te najważniejsze:

  • Oczywista – rodzi się mniej niechcianych kociąt; nie umierają na katar koci, panleukopenię oraz z innych wymienionych wcześniej przyczyn, a koty przebywające w schroniskach mają większą szansę na adopcję, zapobiega się jednocześnie przepełnieniu schronisk.
  • Ogromne korzyści dla zdrowia kotki – kastracja obniża ryzyko zachorowania na nowotwory listwy mlecznej i narządów rodnych oraz ropomacicze, ponadto kotki nie są fizycznie wycieńczone kolejnymi rujami, ciążami i porodami – są silniejsze, żyją dłużej.
  • Wyeliminowanie ryzyka takich sytuacji jak martwe ciąże i porody z komplikacjami, które stanowią obciążenie fizyczne i psychiczne dla kotki.
  • Kotki przebywające w domu nie przechodzą rui wiążącej się m.in. z usiłowaniem ucieczki z domu w poszukiwaniu partnerów.

Jeśli twoja kotka nie jest kotką hodowlaną, nie stosuj u niej antykoncepcji hormonalnej „w zastępstwie” kastracji. Przyjmowanie hormonów podwyższa ryzyko wystąpienia ropomacicza. Z kolei „przeczekiwanie” rui wiąże się – oprócz zagrożenia wspomnianymi chorobami – z możliwością wystąpienia rui permanentnej.

Najlepiej jest kastrować młode kotki jeszcze przed pierwszą rują – w wieku 4–5 miesięcy.

 

 

Zalety kastracji kocurów

Kocura również najlepiej jest poddać zabiegowi kastracji, zanim osiągnie dojrzałość płciową – najlepiej wkrótce po przemieszczeniu się jąder do moszny. Jakie są zalety kastracji kocurów?

  • Kocur nie wykazuje chęci do dalekich wędrówek w poszukiwaniu partnerek, nie walczy o partnerki z innymi kocurami.
  • Kocur przestaje znaczyć teren moczem (lub w ogóle go nie rozpoczyna – w przypadku wczesnej kastracji, która jest wskazana) – podnosi to komfort wspólnego życia z kotem w domu, a w przypadku kotów wolno żyjących – unikamy argumentacji przeciwników bytowania kotów w okolicy, że podwórze czy piwnica cuchną moczem.
  • Kastracja obniża ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty u kocura.

Kastracja nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji dla zdrowia kota. Oczywiście zachwianie równowagi hormonalnej może w pierwszym okresie rekonwalescencji przyczynić się do kociej nadwagi. Aby jej zapobiec, warto przez kilka miesięcy po zabiegu podawać kotu mniejsze porcje dobrej jakościowo karmy, nie zaniedbując jednocześnie ruchu fizycznego – regularnej zabawy.

Przypomnijmy na koniec, że mitem jest stwierdzenie, że „każda kotka powinna raz urodzić młode”. Instynkt macierzyński pojawia się u kotki dopiero po porodzie. Kotka nie pragnie mieć potomstwa, nie czerpie także przyjemności ze stosunku płciowego – wręcz przeciwnie, ze względu na budowę prącia kocura, jest on dla niej bolesny. Kastracja to dłuższe życie kota w zdrowiu oraz twój udział w walce z kocią bezdomnością.

 [1] https://wamiz.pl/aktualnosci/29621/dzis-swiatowy-dzien-kota-ile-jest-bezdomnych-kotow-w-polsce-i-jak-im-pomoc

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Obsługa jak zawsze fachowa, bardzo szybka dostawa
2023-05-19
Przesyłka doszła na czas. Jedynym minusem było, iż jedno z opakowań żwirku musiało być wcześniej podmoknięte/zalane na spodzie. Po rozpakowaniu przesyłki to opakowanie w tym właśnie miejscu pękło i musiałam szufelką zbierać żwirek z podłogi. Na dodatek w miejscu gdzie było mokre opakowanie przyczepiło się sporo żwirku (wilgoć skleiła jak w kuwecie) więc był do wyrzucenia.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel