Sucha czy mokra karma dla psa – jaką karmę wybrać?
Sucha czy mokra karma dla psa – jaką karmę wybrać?
Właściciele psów mają ogromny wybór gotowych karm, które pomagają w codziennym żywieniu każdego pupila. To bogactwo wyboru może jednak stwarzać pewne trudności. Warto zwracać uwagę na odpowiedni skład karmy, ponieważ prawidłowe żywienie jest ważnym elementem zdrowia czworonoga. Ważna jest też forma. Podpowiadamy, co jest lepsze – mokra czy sucha karma dla psa – i czy można je łączyć w ramach zbilansowanej diety.
Prawidłowa psia dieta – co powinien jeść pies?
Warto podejść do kwestii żywienia psa poważnie, ponieważ jest ona niezwykle istotna. Jako opiekun czworonoga masz obowiązek dostarczyć mu wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Podstawą prawidłowej diety Twojego pupila powinno być białko zwierzęce, a konkretnie mięso, uzupełnione o witaminy i minerały (najlepiej pochodzące z warzyw) oraz niewielką ilość węglowodanów, które zapełniają żołądek i zapewniają energię. Co prawda można samodzielnie przygotowywać psiakowi wszystkie posiłki, jednak ta dość skomplikowana procedura na pewno nie jest wymagana. Obecnie bez trudu można bowiem znaleźć wartościowe, gotowe karmy.
Jaka karma dla psa będzie jednak lepsza? Sucha czy mokra? W pierwszej kolejności postaw na jakość, przyglądając się proporcji składników odżywczych i użytym do produkcji komponentom. Dopiero później możesz zdecydować, czy to sucha, czy też mokra karma dla psa okaże się najlepsza w Twoim przypadku.
Sucha karma dla psa – podstawowe informacje
Sucha karma dla psa to produkt w postaci chrupkich granulek o zróżnicowanej wielkości. Pokarm zawiera ok. 7-9 procent wody. Aby dostarczyć psu taką samą ilość kalorii, wystarczy mu podać mniejszą ilość jedzenia w porównaniu z karmą mokrą. Dlatego nawet niewielka porcja może być bardzo sycąca. Ważne jednak, by pupil zawsze miał dostęp do świeżej wody, tak by mógł uzupełnić jej poziom w organizmie.
Karma sucha dla psa jak najbardziej może być zdrowa. Nie ma nic złego w zdecydowaniu się na ten rodzaj żywienia. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele dobrych marek produkujących pełnowartościową suchą karmę dla psów. Dostępne są też warianty dla pupili o specjalnych potrzebach dietetycznych – w tym granulat bezzbożowy dla czworonogów z problemami z wrażliwym układem pokarmowym lub nietolerancją na zboża.
Karma mokra dla psa – co warto wiedzieć?
Karma mokra dla psa zawiera znacznie więcej wody, nawet do 75%. To oznacza, że trzeba podać jej więcej, by zapewnić pupilowi posiłek o odpowiedniej wartości energetycznej. Warto zauważyć, że ten rodzaj pożywienia zwykle jest dla czworonogów bardziej atrakcyjny – ponieważ bardziej przypomina naturalne, domowe jedzenie i ma atrakcyjny dla nich zapach. Ponadto nie wymaga gryzienia, dlatego nada się dla wszystkich psów, które mają z tym problem, niezależnie od przyczyny. Podobnie jak w przypadku karmy suchej, najważniejsze są jednak jakość i skład pożywienia.
Sucha czy mokra karma dla psa?
Co więc wybrać? Podsumowując, sucha karma dla psa to:
· wygoda podawania i przechowywania – nie trzeba jej trzymać w lodówce, można kupić większą ilość na zapas;
· wyższa kaloryczność;
· pomoc w ścieraniu płytki nazębnej – gryzienie granulek pomaga zachować zdrowie zębów, szczególnie jeśli zawierają dodatki, które je wzmacniają.
Natomiast mokra karma dla psa to:
· większa „smakowitość” (choć oczywiście jest to kwestia indywidualna i nie każdy pies musi lubić mokre pożywienie),
· większa wilgotność – mniejsze ryzyko niedostarczania psu odpowiednich ilości wody;
· łatwość jedzenia w przypadku problemów z gryzieniem.
Wiele więc zależy od preferencji pupila i jego opiekuna. W każdej grupie można znaleźć bardzo wartościowe produkty, które zadbają o odpowiednie odżywienie czworonoga. Istnieją też rozwiązania kompromisowe – karma półwilgotna jest bardziej kaloryczna niż mokra, a jednocześnie nadaje się również dla seniorów i innych psów mających problem z gryzieniem. Niektórzy opiekunowie stosują też żywienie mieszane – np. sucha karma rano, a mokra wieczorem. Należy wówczas pamiętać jedynie o dobrym doborze kaloryczności i składników odżywczych w posiłkach.