W jaki sposób działa na koty i czym jest kocimiętka
Kocimiętka – czym jest i jakie ma właściwości?
Możesz uprawiać ją w ogrodzie, na balkonie, a nawet w doniczce na parapecie w domu – kocimiętka to roślina, która nie ma dużych wymagań. Często rośnie dziko na łące i może mieć nawet metr wysokości. Kwiaty tej rośliny mają odcień fioletu, niebieskiego, a ich kolor niekiedy przypomina jasny róż.
Jeśli chodzi o zapach kocimiętki, to nie każdy będzie jego fanem. Kwiat ten wydziela specyficzną woń, która niektórym może przeszkadzać. Jednak to właśnie jego aromat zadecydował o nazwie rośliny – jest on tak kuszący dla zdecydowanej większości kotów, że nie potrafią one przejść obok niego obojętnie.
Kocimiętka jest odporna na niskie temperatury, nie wymaga specjalnego podłoża, a jej uprawa jest łatwa i może przynieść wiele satysfakcji samym ogrodnikom oraz ich mruczącym zwierzakom.
Za co koty uwielbiają kocimiętkę?
Ci domowi ulubieńcy są wrażliwi na jeden ze składników, który znajduję się w tej roślinie. Chodzi o nepetalakton – jest to związek organiczny o niezwykle atrakcyjnym zapachu dla kotów. Dzieje się tak, gdyż jego woń przypomina tą, którą wyróżniają się feromony wydzielane przez osobników tego gatunku.
Zapach tego związku organicznego dostaje się przez nozdrza do narządu Jacobsona. Ten zwierzęcy organ składa się z wielu receptorów powonienia odpowiedzialnych za wyczuwanie substancji chemicznych. Dlatego decydując się na uprawę kocimiętki, trzeba liczyć się z odwiedzinami okolicznych kotów. Ponadto fakt, że zapach tej rośliny jest tak kuszący dla tych zwierząt, jest często wykorzystywany przez ich właścicieli.
Co dzieje się z kotem, który poczuł woń kocimiętki?
Uczucie podniecenia, euforii, a nawet ekstazy – tak opisuje się to, co czują futrzaki, do których nozdrzy dostała się woń tej rośliny. Objawia się to przeciągłym, głośnym miauczeniem i wykonywaniem fantazyjnych figur. Zwierzak wygina wtedy swoje ciało na wiele sposobów, pręży się oraz ociera o znajdujące się w pobliżu przedmioty. Taka reakcja dotyczy około 70 % kotów – szacuje się, że 1/3 przedstawicieli tego gatunku jest odporna na ten zapach.
Kocimiętka jest zupełnie bezpieczna dla zwierząt. Stan „upojenia” mija po kilku lub kilkunastu minutach, a zwierzak zaczyna zachowywać się normalnie. Jej aromatem nasączone są zabawki, a także wykorzystuje się ją podczas tresury. Zapach ten może zwabić i zmusić kota do pozostania w konkretnym miejscu, dlatego niektórzy używają go, gdy futrzak podróżuje w transporterze.
Mimo że uprawa tej rośliny nie jest trudna, to warto kupić jej aromatu w formie sprayu. To doskonały sposób na relaks i zabawę dla pupila, ale na pewno przyda się również podczas jego szkolenia.