PRIMAVERA Obroża na pchły i kleszcze polecana przez lekarza weterynarii
Karta Dużej rodzinyRabat 5%!
Twisto - Zapłać za 21 dni...albo kiedy chcesz
Szybka wysyłkaNawet w 24 godziny!
Less and zero wasteDbajmy o przyrodę wokół Nas

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz border collie

2021-07-07
Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz border collie

Jaki charakter ma border collie?

Słowo ‘collie’ pochodzi z języka celtyckiego i tłumaczy się je jako „przydatny”. Takie też są osobniki tej rasy. Już wieki temu zauważono, że potrafią one sprawować pieczę nad stadem pasących się zwierząt i zaganiać je do zagrody. Właśnie dlatego od setek lat wykorzystuje się je jako psy pasterskie.

Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te nie sprawdzą się jako domowi pupile. Ich atutem jest przyjazne usposobienie i wesoły charakter. Border collie to pies, który:

·         jest opiekuńczy, a zarazem wyjątkowo cierpliwy, dzięki czemu doskonale odnajdzie się w domu, w którym są dzieci

·         potrzebuje dużo ruchu – uwielbia zabawy i długie spacer

·         jest wylewny, jeżeli chodzi o okazywanie przywiązania do właściciela – często chce mu towarzyszyć na każdym kroku i okazuje niepohamowaną radość po jego powrocie do domu

·         jest przyjacielsko nastawiony także do innych psów i lubi się z nimi bawić.

Border collie wymaga poświęcania mu uwagi i okazywania zainteresowania. Jeśli zostanie odtrącony przez swojego pana lub zepchnięty na dalszy plan, może stać się posępny lub niesforny.

W jaki sposób dbać o psa tej rasy?

Border collie mają niespożyte pokłady energii i przez większą część dnia są w ruchu. Dlatego też trzeba szczególnie zadbać o ich dietę i podawać im dobrej jakości karmy. To, ile powinien jeść ten pies, zależy od jego wieku i od poziomu aktywności fizycznej.

Niektórzy zalecają, aby karmić tą rasę metodą BARF. Zgodnie z jej zasadami psu należy wtedy podawać to, co jadły niegdyś dzikie osobniki. Decydując się na taki sposób żywienia, trzeba skomponować zbilansowany jadłospis składający się z mięsa, kości, podrobów, owoców oraz warzyw.

Rasa ta nie sprawia problemów podczas pielęgnacji. Tym, o czym trzeba pamiętać, jest ich regularne szczotkowanie. Aby pies był spokojny podczas tego zabiegu, warto wykonywać go już w okresie szczenięcym. Systematyczne szczotkowanie jest konieczne ze względu na specyfikę sierści tych zwierzaków. Ma ona tendencję do plątania się, a nawet do linienia.

Jakie choroby najczęściej dotykają border collie?

Tak jak w przypadku każdej rasy, tak i ta jest nieco bardziej narażona na niektóre choroby. Należą do nich:

  • miopatia nitkowata, czyli choroba genetyczna powodująca uszkodzenie włókien mięśniowych
  • choroby oczu, a w tym małoocze, dystrofia i zapalenie rogówki, zwichnięcie soczewki
  • dysplazja stawów łokciowych i kolanowych
  • schorzenia neurologicznie, a w tym lipofuscynoza.

Psy te są także nadwrażliwe na iwermektynę i milbemycynę oraz pojawiają się u nich zaburzenia związane z wchłanianiem witaminy B12.

Zadbane border collie mogą żyć nawet 15 lat. Aby zostały z właścicielem jak najdłużej, należy zapewniać im solidną dawkę ruchu, odpowiednią dietę i kontrolować ich stan zdrowia u weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-14
Przesyłka dotarła ekspresowo i bez szwanku. Bardzo polecam!
2023-05-16
Obsługa sprawna, zamówiony towar dotarł szybciej niż się spodziewałam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel